*alt_site_homepage_image*

Kalvelių herbas

decoration

Kalvelių seniūnija gali pasigirti savo istorija, tradicijų gausa ir nuostabia gamta. Kalvelių gyvenvietės istorija prasidėjo XIX amžius pabaigoje, tuo tarpu už trijų kilometrų esanti Kalvelių seniūnijos Šumsko gyvenvietė rašytiniuose šaltiniuose menama 1618 metais, kuomet Šumską įsigijo dvarininkas Kazimieras Šumskis ir dvarą pavadino savo vardu. 1696 m. Šumsko dvaro (istoriniuose šaltiniuose dar vadinamas Laukininkų dvaru) savininkai pastatė miestelyje medinę bažnyčią ir vienuolyną, ten įkurdino vienuolius dominikonus.

Kalvelių seniūnijos teritorijoje yra trys didelės gyvenvietės: Šumsko mstl., Kalvelių k., Kenos k. Kiekvienoje jų pastatyta bažnyčia.

Kalvelių herbe atsispindi kalvystės motyvai. „Kalvelių“ pavadinimas kilęs nuo žodžio „kalvis“ (lenkiškai – kowal). Remiantis istoriniais šaltiniais, kadaise čia gyveno kalviai, kurie kalė metalinius kryžius bažnyčioms, koplyčioms, kapinėms. Iki 1967 m. oficialus kaimo pavadinimas buvo Kovalčiukai (nuo 1967 m. Kalveliai).

Pagrindinis herbo elementas – kaltinis kryžius, kuris jungia tris Kalvelių seniūnijos teritorijoje esančias bažnyčias, kurių viršutinėje stogo dalyje matomas panašus metalinis kryžius su spinduliais. Herbe esantys trys kryžiai simbolizuoja tris bažnyčias: Šumsko Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, Kalvelių Dievo Gailestingumo bažnyčią ir Kenos Švč. Aušros Vartų Dievo Motinos bažnyčią. Herbe esantys trys kryžiai simbolizuoja ir trijų kryžių skulptūrą, kuri buvo pastatyta 1996 metais Šumske, kai buvo minimos 300-osios Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios metinės.

Herbe vaizduojamos gėlės simbolizuoja seniūnijos teritorijoje vykdomą žemės ūkio veiklą. Gėlės reiškia ir Žolinių šventę, kuri yra plačiai švenčiama seniūnijos teritorijoje. Gėlės – gyvybės, derlingumo, atgimimo, grožio, meilės, sėkmės, pagarbos, džiaugsmo simbolis. Penkialapė gėlė – darnos simbolis. Gėlių simbolika yra ir Vilniaus rajono savivaldybės tradicinės verbos elementai.

Herbe paslėpti skaičiai – trys ir penki. Trejetas (kryžiai, spinduliai, lapeliai, gėlių ir kryžiaus kotai) yra tobulumo skaičius. Penketas (gėlė susideda iš penkių žiedlapių) simbolizuoja kūrybiškumą, sveikatą ir meilę.

Herbo lauke esančių heraldinių figūrų spalvos – raudona, auksas ir sidabras. Raudona spalva reiškia drąsą, narsą ir meilę. Auksas simbolizuoja protingumą, kilnumą. Sidabras heraldikoje reiškia dorumą, turtą, skaistumą ir vandenį.

Herbo kūrėjas dailininkas Rolandas Rimkūnas.


Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2022 m. birželio 30 d. sprendimas Nr. T3-195 „Dėl pritarimo Vilniaus rajono Kalvelių herbo etalono, herbinės vėliavos ir herbinio antspaudo projektams ir kreipimosi į Lietuvos heraldikos komisiją dėl jų tvirtinimo“

Patvirtintas 2022 m. spalio 28 d. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu Nr. 1K-1153

Pažymėti klaidą
Loading