*alt_site_homepage_image*

Kaip apsaugoti šachtinių šulinių vandenį nuo potvynių keliamų pavojų

decoration

Vanduo – būtina gyvenimui, o kartu ir lengviausiai pažeidžiama aplinkos dalis. Daliai gyventojų besinaudojant individualiais šachtiniais šuliniais, atkreipiame dėmesį, kad ypatingai potvynių metu individualaus šulinio ar gręžinio savininkai privalo imtis ypatingų atsargumo priemonių, kadangi požeminis vanduo gali būti užterštas paviršiniu vandeniu ar netoliese esančių nuotekų sistemų teršalais.

Jei teritorija, kurioje yra šachtinis šulinys ar gręžinys apsemta potvynio, šulinio ar gręžinio vanduo gali būti užterštas potvynio vandenyje esančiomis cheminėmis ir biologinėmis medžiagomis. Todėl tokio vandens negalima gerti, vartoti maistui ruošti, praustis.

Kokių veiksmų reikia imtis?

  • Nuslūgus potvyniui, būtina išsiurbti šachtinių šulinių vandenį, pašalinti dumblą, pašalinius daiktus, išvalyti ir dezinfekuoti šulinio dugną, rentinio sieneles bei sutvarkyti šachtinio šulinio, gręžinio aplinką;
  • Šuliniui naujai prisipildžius vandeniu, turi būti dezinfekuojamas šulinio vanduo. Šulinių vandens dezinfekciją gali atlikti juridiniai asmenys, turintys kenkėjų kontrolės (dezinfekcijos, dezinsekcijos, deratizacijos) veiklai išduotą licenciją;
  • Praėjus nustatytai dezinfekcijos trukmei, vanduo turi būti išsiurbiamas pakartotinai, o šachtiniam šuliniui vėl prisipildžius vandeniu, vanduo turi būti tiriamas dėl mikrobiologinės ir cheminės taršos.

Įprastai šachtinio šulinio, gręžinio vanduo tiriamas dėl galimos taršos žarninėmis lazdelėmis (Escherichia coli), žarniniais enterokokais, amoniu, nitritais, nitratais, organinėmis medžiagomis (nustatomas permanganato indeksas), dezinfekcinės medžiagos likučiais.

Esant įtarimams dėl galimo kitų pavojingų cheminių medžiagų patekimo į šulinį, dėl papildomų tyrimų tikslingumo rekomenduojame konsultuotis su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos tel. +370 5 264 9676 arba el. paštu info@nvsc.lt.

 

Asociatyvi nuotr. unsplash.com


Įvertinkite naujieną