kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos projektai 2021 metais

Vilniaus krašto totorių rašto ypatybės

2021 metai paskelbti Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais. Šia proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka kartu su Lietuvos musulmonų sunitų dvasinio centro – Muftiato kadijumi imamu Konstantinu Selimovičiumi ir bendradarbiaudama su įvairiomis organizacijomis, pristatė totorių rašto, kuris yra neatsiejama totorių kultūrinio identiteto ir tapatumo dalis, ypatybes.

Vilniaus krašto totoriai išsaugojo daug savo protėvių rankraščių, kurių negali perskaityti, nes jie parašyti arabiškais rašmenimis. Taip ir kilo šis sumanymas. Projekto partneris, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka suskaitmenino unikalų 1937 metų „Praktinį vadovą įvadiniam skaitymui arabų kalba“. Šį vadovą Konstantinui padovanojo močiutė Felicija Selimovič. Ir tai buvo pirmasis dokumentas, kuris pažadino Konstantino norą rinkti ir saugoti kitus senovinius rankraščius.

Šio praktinio vadovo pagrindu buvo išleistas naujas leidinys su komentarais ir papildymais lietuvių kalba. Projekto dėka taip pat buvo išleista arabų kalbos abėcėlė. Tiek abėcėle, tiek papildytu leidiniu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje ir struktūriniuose padaliniuose galės naudotis visi besidominantys totorių kultūra, norintys arčiau susipažinti su unikalia raštija. Šie spaudiniai buvo naudojami edukacijose, kurių metu dalyviai praktiškai bandė savo jėgas arabų kalbos raidžių rašyme.

Edukacijos vyko Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje, Keturiasdešimt Totorių kaimo totorių bendruomenės namuose, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus organizuotame „Skaitymo festivalyje“, taip pat Vilniaus agroekologijos mokymo centre. Edukacijų metu imamas supažindino visus su arabų kalbos abėcėle. Dalyviai patys bandė kaligrafiškai pakartoti raidžių rašymą ir įsiminti šio rašto subtilybes. Konstantinas papasakojo apie šio rašto istoriją. Imamas taip pat pasakojo apie savo profesiją, apie totorių tradicijas ir papročius, atsakė į susirinkusiųjų dominančius klausimus.

Baigiamajame šio projekto renginyje, kuris vyko Keturiasdešimt Totorių kaime, nuoširdžiai padėkota visiems partneriams: Vladislovo Sirokomlės muziejui Bareikiškėse, už paruoštą gražų lankstinuką projekto viešinimui, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungai ir Keturiasdešimt Totorių kaimo bendruomenei, kurios prisidėjo prie projekto viešinimo ir padėjo šį projektą įgyvendinti, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekai, Vilniaus agroekologijos mokymų centrui. Po padėkų įteikimo Konstatinas Selimovičius pristatė savo asmeninę senovinių rankraščių ir leidinių kolekciją. Kiekvienas šios kolekcijos egzempliorius yra unikalus ir turi savo užburiančią istoriją. Šios istorijos sužavėjo renginyje dalyvavusius svečius. Konstantinas savo kalboje pabrėžė, kad kiekviena tauta – tai neįkainojamas turtas valstybei, reikia ją saugoti ir apie ją kalbėti, kad nenukeliautų užmarštin.

Renginio pabaigoje VšĮ „Pas totorius“ vadovė Zita Milkamanovič papasakojo apie tradicinę totorių virtuvę, apie patiekalus, pagamintus degustacijai. Šių patiekalų kvapas ir skonis džiugino tiek akis, tiek gomurį.

Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir Vilniaus rajono savivaldybei, kurie finansavo projekto veiklas.

 

2021 metai. Stanislovo Lemo 100-osios gimimo metinės

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje startavo projektas „2021 metai. Stanislovo Lemo 100-osios gimimo metinės“. Projekto tikslas – supažindinti skaitytojus, kino ir fantastikos gerbėjus su žymiojo lenkų mokslinės fantastikos rašytojo Stanislavo Hermano Lemo kūryba ir biografija. Šiemet švenčiame šio iškilaus lenkų rašytojo, filosofo ir futurologo, kurio darbai buvo dažniausiai verčiami įvairiomis pasaulio kalbomis, 100-ąsias gimimo metines.

Šia proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka parengė literatūrinę parodą „Gyvename neįtikėtino greičio tempu“, kurioje pateikta įvairi medžiaga, skirta susipažinti su rašytojo gyvenimu ir kūryba. Džiaugiamės įvykusiu piešinių konkursu „Aš esu užkietėjęs robotas“, kuriame taip aktyviai dalyvavo pradinių klasių mokiniai.

Rugsėjo 22 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka pakvietė Ferdinando Ruščico gimnazijos devintokus ir jų mokytoją Iloną Herman į fantastinį susitikimą su futurologo Stanislavo Lemo asmenybe pavadinimu „Nesigailėk, niekada nesigailėk, kad galėjai ką nors gyvenime sukurti“. Nuostabioje kosminėje aplinkoje jaunieji tyrinėtojai dalyvavo žinių konkurse apie vieną iš nedaugelio visame pasaulyje garsų mokslinės fantastikos kūrėją, pripažįstamą tikru literatūros meistru. Jo knygos išverstos į daugiau nei keturiasdešimt kalbų, išleista virš 30 milijonų egzempliorių. Ne veltui Lemas yra laikomas paskutiniuoju Kosmoso romantiku. Po viktorinos moksleiviai grupėse iš atliekų konstravo robotus. Pasitelkus vaizduotę, vaikai suprojektavo originalius ir nepakartojamus kūrinius. Kol vyko kūrybinės dirbtuvės, buvo tikrinami moksleivių atsakymai į viktorinos klausimus. Trims daugiausiai surinkusiems taškų dalyviams  buvo įteikti pagrindiniai prizai, o visi kiti neliko tuščiomis ir taip pat gavo po dovanėlę. Renginį vainikavo nepakartojamai skanus tortas „Kosmosas“.

Sveikiname viktorinos laimėtojus: Renatą Krepštul, Aleksandrą Skokunovą, Maksymilianą Bastiną. Dėkojame mokytojai Ilonai Herman ir moksleiviams už dalyvavimą renginyje, už sukurtus robotus, kurie eksponuojami mūsų bibliotekoje. Taip pat norėtume padėkoti „Rudaminos autoservisui“, kuris suteikė galimybę panaudoti savo geležinį robotą mūsų šventėje, bei Rudaminos daugiafunkciniam kultūros centrui už galimybę naudotis salės paslaugomis.

Projektas finansuojamas Ministro Pirmininko kanceliarijos lėšomis kaip konkurso „Polonija ir lenkai užsienyje 2021“ dalis ir Vilniaus rajono savivaldybės.

 

2021 metai. Gegužės 3-iosios Konstitucijos metų minėjimas

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje taip pat startavo projektas „2021 metai. Gegužės 3-iosios Konstitucijos metų minėjimas“. Projekto tikslas – paminėti Gegužės 3-iosios – pirmosios Europoje ir antrosios pasaulyje (po JAV) rašytinės Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines. Gegužės trečiosios Konstitucija su Abiejų Tautų tarpusavio įžadu yra Lietuvos ir Lenkijos valstybių bendro istorinio paveldo dalis, stiprinanti mūsų tautų istorinę atmintį, taip pat yra vienas iš esminių Lenkijos ir Lietuvos šimtmečio tarpusavio santykių veiksniu. Šia proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka parengė keletą konkursų, literatūrinę parodą. Gegužės menėsį įvyko virtualus susitikimas „Wiwat Maj, Piękny Maj“ su istoriku ir Vilniaus agroekologijos mokymo centro mokytoju Michalu Treščinskiu. Susitikime taip pat dalyvavo Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos ir Rudaminos meno mokyklos mokiniai, kurie parengė gražius pasirodymus.

Lapkričio 21 dieną įvyko paskutinis renginys, kuris vainikavo projekto veiklas.

Renginio pradžioje Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos direktorius Miroslav Voitiulevič pristatė projekto įgyvendinimo etapus bei jo rezultatus. Ši graži ir sėkminga iniciatyva minint Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ąsias metines ir abipusį Lietuvos ir Lenkijos pasižadėjimą yra abiejų šalių tautų draugystės ir ilgalaikio ryšio simbolis. Bibliotekos vadovas dėkojo visiems, kurie padėjo įgyvendinti šią nuostabią idėją: Rudaminos meno mokyklos, Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos, Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro atstovams, istorikui ir mokytojui Michalui Treščinskiui, salės dekoratorei Annai Prokopovič.

Po padėkos žodžių svečiai stebėjo žymaus lenkų romantiko Aleksandro Fredro spektaklį „Kerštas“, suvaidintą Vilniaus lenkų teatro aktorių. Šis spektaklis nukėlė žiūrovus į Abiejų tautų Respublikos laikus. Komedija pasakoja apie du XVII a. gyvenusius per pusę mūrine siena padalintoje pilyje ir nuolat besivaidijančias kaimynus. Kūrinys rašytas Lenkijos pietrytinės regiono dalies tarme yra paremtas tikrais įvykiais. Jame gausu literatūrinių parafrazių ir patarlių. Net 30 metų liepsnojęs konfliktas tarp dviejų pilies šeimininkų baigėsi jų atžalų vedybomis.

Po linksmo ir užburiančio spektaklio, renginio svečiai buvo kviečiami prie vaišių stalo. Dalyviai sužavėti renginiu bei spektakliu dalijosi įspūdžiais, gražiais atsiliepimais bei padėkomis teatro aktoriams ir renginio organizatoriams.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

 Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka

Shadow up