kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Sosnovskio barščiai – galvos skausmas ne vienam

Visoje Lietuvos teritorijoje sparčiai plintantys pavojingieji Sosnovskio barščiai kelia didelį susirūpinimą ir žmonėms, ir valdžios institucijoms. Todėl primename apie būtinybę privatiems savininkams tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį.


Sosnovskio barščiai yra sunkiai išnaikinami, nes išaugina ir subrandina daug sėklų. Tai nepaprastai vislus, gajus, nereiklus augalas. Sistemingai naikinant, sunyksta tik po 5–10 metų. 2014 m. Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija pradėjo organizuoti Sosnovskio barščių naikinimą – renka informaciją apie jų augavietes ir finansuoja naikinimo darbus. Deja, iki šiol parengti gausos reguliavimo veiksmų planai ar taikomos naikinimo priemonės nėra pakankamos ir efektyvios. Š. m. kovo 18 d. Aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtinta Kenksmingų žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalų naikinimo metodika, kuri nustato augalų naikinimo būdus ir priemones.Jau šiemet valstybė pradėjo rengti teisės aktus įpareigojančius savo teritorijoje naikinti šį pavojingą augalą tiek ūkininkus, tiek ir valstybės įmones. Tuo tarpu nuo 2017 metų realūs naikinimo darbai bus atliekami sistemingai.

Aplinkos ministerija ES lėšomis yra atlikusi ir bandymus, kaip galima sunaikinti šiuos pavojingus invazinius augalus. Sosnovskio barščiai gali būti naikinami mechaniniais būdais (pjovimas, šaknų nukirtimas, gilusis arimas) ar purškiami įvairiais herbicidais. Geriausių rezultatų duoda sisteminiai glifosatų grupės herbicidai, tačiau jų negalima naudoti vandens telkinių pakrantėse, gyvenamosiose vietovėse, saugomose ir draudžiamose zonose. Tačiau, jeigu augalai išaugę apie 50 cm, herbicidai jiems jau nebeveiksmingi.

Atkreipiame dėmesį, kad už šių augalų naikinimą privačioje teritorijoje yra atsakingas žemės savininkas ir kiti žemės naudotojai. Taip pat primename, kad tvarkant teritoriją būtina imtis visų atsargumo priemonių – naikinant barščius reikia vilkėti neperšlampamais drabužiais, dėvėti pirštines, užsidėti akinius, t. y. apsaugoti visas atviras kūno dalis. Geriausia tą daryti ankstyvą rytą ar vėlyvą vakarą, kai saulės spinduliai ne tokie aktyvūs.

Siekiant išvengti Sosnovskio barščių plitimo, prašome nesutvarkytų sklypų savininkų (ar tai būtų privatūs asmenys, ar juridiniai) kuo skubiau išnaikinti pavojingus augalus savo žemėje.

Sosnovskio barštis buvo įvežtas į Lietuvą iš Kaukazo kaip eksperimentinis silosinis augalas. Jo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į milžiniškų krapų, žydi baltai. Užaugančio iki 3 ar net 5 metrų aukščio augalo lapai yra maistingi, tinka gyvuliams šerti, bet labai kenksmingi žmogui. Sosnovskio barštis yra nuodingas visas – ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas. Jei Sosnovskio barščių sulčių patenka į akis, gali grėsti apakimas, o įkvėptos jo žiedadulkės gali sukelti apsinuodijimo jausmą. Ypač pavojingas vaikams. Jeigu pabuvus šalia Sosnosvskio barščių pasireiškia panašūs simptomai, nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją.

Sosnovskio barščio, kaip ir kitų invazinių augalų rūšių, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks platinimas draudžiamas.

Shadow up