kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Gyventojų dėmesiui: vyksta rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Nuo 2006 metų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sistemingai vykdo laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. Šiais metais rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija pradėta rugsėjo mėnesį. Jei meteorologinės sąlygos bus palankios, planuojama vakcinaciją užbaigti gruodžio mėnesį. Jaukai su vakcina mėtomi iš orlaivių pasienyje su Lenkija ir Baltarusija.


Laukinių gyvūnų vakcinacijai naudojami jaukai su gyva vakcina „Lysvulpen“, iš viso Lietuvos teritorijoje bus išmėtyta 505 000 jaukų. Tiek pat jaukų buvo išmėtyta ir pavasarinės vakcinacijos metu.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad radus jaukus jų negalima liesti, nes galima susižeisti viduje esančia aštria membrana ir turėti sąlyti su viduje kapsulės esančia gyva vakcina. Jeigu asmuo turėjo sąlytį su jauku, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Gydytojas, įvertinęs galimą užsikrėtimo riziką, spręs dėl asmens skiepijimo nuo pasiutligės. Jeigu jaukai aptinkami prie gyvenamųjų namų, apie tai reikia pranešti teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Kasmet į Lietuvos gydymo įstaigas medicininės pagalbos dėl gyvūnų sukeltų sužalojimų kreipiasi virš 5000 gyventojų. Dažniausiai sužalojimus sukelia naminiai šunys ir katės. Jei sužeidimus sukėlęs gyvūnas nebuvo vakcinuotas nuo pasiutligės arba yra nežinomas, nukentėjusiam žmogui skiriami skiepai. Į Vilniaus rajono gydymo įstaigas medicininės pagalbos 2018 metais pagalbos kreipėsi 169 asmenys, imunoprofilaktika skirta 117 asmenims. Vien Vilniaus rajono gyventojų pasiutligės profilaktikai sunaudotos vakcinos pirkimui 2018 metais išleista daugiau kaip 3500 eurų valstybės lėšų. 2017 metais medicininės pagalbos dėl gyvūnų sukeltų sužalojimų kreipėsi 167 asmenys, imunoprofilaktika skirta 99 asmenims.

Vilniaus rajone žmonių, sirgusių pasiutlige, neregistruota jau daug metų. Gyvūnų pasiutligės atvejai Vilniaus rajone buvo užregistruoti 2009, 2010, 2011 metais. Apie gyvūnus, apkandžiojusius ar kitaip sužalojusius žmones, pranešama veterinarijos specialistams, kurie pasiutligės inkubacinio periodo laikotarpį stebi ar nepasireiškia gyvūnui ligos požymiai. Praėjusiais metais Vilniaus miesto valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai stebėjimui perduoti 92 gyvūnai, 2017 m. – 65 gyvūnai.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tarp žmonių pasiutligė vis dar paplitusi Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Didžiausi sergamumo rodikliai registruojami Azijos žemyne – ypač Indijoje. Kasmet dėl pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių.

 

 

VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos
Infekcijų kontrolės gydytoja
Elena Mirinavičienė

Asociatyvi nuotr. unsplash.com

Shadow up