kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Mobilioji programėlė KORONA STOP LT – įrankis kovai su koronaviruso infekcijos plitimu

Lietuvoje jau dvi savaites veikia kovai su koronavirusu sukurtas nauja ginklas – mobilioji programėlė KORONA STOP LT, kurios tikslas informuoti žmones apie tai, kad jie buvo arti koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusių asmenų ir sudaryti galimybę nutraukti viruso plitimo grandinę. Šiuo metu nemokama programėle naudojasi apie 88 tūkst. gyventojų, tačiau kad programėlė būtų veiksminga, žmonės raginami aktyviau ja naudotis. 


Kaip veikia programėlė KORONA STOP LT:

1. Gyventojai į savo mobiliuosius įrenginius parsisiunčia nemokamą programėlę KORONA STOP LT.

2. Telefonai, kuriuose įdiegta programėlė, naudodami Bluetooth ryšį tarpusavyje keičiasi atsitiktine tvarka sugeneruotais raktais ir duomenimis kada, kokiu atstumu ir kiek laiko buvo vienas šalia kito.

3. Kai koronaviruso infekcija nustatoma vienam iš programėlės naudotojų, jis pats savanoriškai gali paskelbti programėlėje, neviešindamas jokių asmens duomenų.

4. Tokiu būdu programėlės naudotojai, kurie per paskutines 14 dienų buvo šalia užsikrėtusiojo ilgiau nei 15 minučių mažesniu nei 2 metrų atstumu, gauna pranešimą apie galimą buvusį kontaktą.

5. Pranešimus apie sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu gavę programėlės naudotojai vadovaujasi programėlėje pateiktomis rekomendacijomis dėl tolesnių veiksmų.

Svarbu pažymėti, kad Europoje plačiai naudojama tokio tipo programėlė fiksuoja galimą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu, kontakto trukmę ir riziką, o ne vietą, kurioje yra žmogus. Programėlės surinkta informacija yra saugoma vartotojo įrenginyje ir privatūs duomenys trečiosioms šalims nėra prieinami. Tai leidžia išvengti privačių duomenų rinkimo ir saugojimo. Mobilusis įrenginys, kuriame įdiegta programėlė, tik nustato, kad jo savininkas tam tikru metu buvo arti kito žmogaus, turinčio šią programėlę, ir vėliau per ją savanoriškai praneša apie užsikrėtimą COVID-19. Programėlės veikimą koordinuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Programėle yra saugi ir anonimiška – nerenka jokių asmens duomenų. Visą laiką asmens vardas, buvimo vieta ir kiti asmens duomenis išliks saugūs. NVSC prašymu taip pat buvo atliktas programėlės kibernetinio saugumo įvertinimas, kurio metu nustatyta, kad KORONA STOP LT programėlės reikalavimai įrenginio prieigai yra racionalūs ir būtini jos funkcionavimui.

Siekiant, kad programėlė būtų prieinama ir suprantama visiems gyventojams, artimiausiu metu atsiras galimybė programėle naudotis ir lenkų, rusų bei anglų kalbomis. Šiuo metu programėlė prieinama tik lietuvių kalba. Atkreipiamas dėmesys, kad programėlė gali neveikti senesniuose išmaniųjų telefonų modeliuose. Palaikomas telefonų ir jų parametrų versijas rasite čia.

Svarbu pažymėti, kad ši programėlė – tai įrankis, veikiantis kaip puiki koronaviruso infekcijos plitimo valdymo priemonė ne tik vietos, bet ir tarptautiniu mastu. Lietuva dar šiemet planuoja prisijungti prie apsikeitimo duomenimis tinklo su kitomis Europos šalimis, todėl keliaujantieji užsienio šalyse taip pat galės būti informuojami apie galimai turėtą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronaviruso infekcija.

Kad programėlė KORONA STOP LT būtų veiksminga, žmonės raginami parsisiųsti programėlę į savo išmaniuosius telefonus ir savanoriškai pažymėti, jei užsikrėtė koronavirusu. Programėlė padės nustatyti net ir tuos mūsų kontaktus, apie kuriuos patys neturime galimybės sužinoti, pavyzdžiui, kelionės autobusu metu, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje. Todėl žmonės raginami parsisiųsti ir aktyviai ja naudotis.

Daugiau informacijos apie naudojimąsi programėle, programėles palaikymą telefone, saugumą ir dažniausiai užduodamus klausimus ir atsakymus galite rasti čia.

Pristatymą apie tai, kaip veikia KORONA STOP LT programėlė rasite čia.

 

 

Parengta pagal NVSC, koronastop.lrv.lt informaciją

Shadow up