kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus r. Rukainių vidurinės mokyklos mokinė – tarp rašinių konkurso, skirto DNR dienai paminėti, nacionalinio etapo laimėtojų

Balandžio 25 dieną įvyko rašinių konkuso, skirto DNR dienai paminėti, nacionalinio etapo laimėtojų apdovanojimo renginys.

DNR diena pasaulyje minima nuo 2003 m. (tais metais sukako 50 metų nuo DNR spiralės struktūros atradimo). Tai kasmetinis tarptautinis genetikos mokslo ir stulbinančių pasiekimų paminėjimas. Jau septintąjį kartą Europos ir devintąjį kartą  JAV mokiniai buvo kviečiami dalyvauti rašinių konkurse, kurio svarbiausias tikslas – paskatinti mokinius apmąstyti, išanalizuoti ir pateikti savo mintis apie genetinių tyrimų ir jų taikymo gyvenime svarbą.


Lietuvos mokiniai konkurse dalyvavo septintąjį kartą. Net penki mokiniai ankstesniais metais yra užėmę prizines vietas Europos mokinių rašinių konkurse. Nacionalinį konkursą Lietuvoje organizuoja Lietuvos žmogaus genetikos draugija, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, konkurso rėmėjai. Pateikę geriausius rašinius mokiniai, kaip ir ankstesniais metais, gavo pažymėjimus ir buvo apdovanoti vertingais prizais. Aktyvūs konkurso dalyviai buvo kviečiami į kasmetinį DNR dienos minėjimo renginį Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Renginio metu mokiniai išgirdo garsios pasaulio mokslininkės ir gydytojos genetikės Rūtos Basel-Vanagaitės paskaitą; turėjo galimybę dalyvauti ekskursijose, kurias savo laboratorijose organizavo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centras ir Biotechnologijos institutas bei biotechnologijų įmonės Biotechpharma ir Thermo Fisher.

Mokiniai nagrinėjo daugiaveiksnius požymius, pavyzdžiui, kraujospūdį, ūgį, širdies ir kraujagyslių ligas ar autizmą, kurie yra daugelio genų ir aplinkos veiksnių sąveikos rezultatas. Reikėjo pasirinkti vieną iš daugiaveiksnių žmogaus požymių, įvertinti ir paaiškinti bent vieno genetinio veiksnio ir vieno aplinkos veiksnio įtaką požymiui bei aptarti, kaip šių veiksnių sąveika lemia fenotipą.

Šiemet konkurse dalyvavo mokiniai iš 24 Lietuvos miestų ir miestelių ugdymo įstaigų. Rašinius pateikė 25 mokiniai iš 11-12 klasių, po 4 mokinius iš 9-10 klasių ir 1 mokinys iš 8 klasės. Nagrinėti tokie požymiai kaip Alsheimerio liga, alergija, autizmas, epilepsija, homoseksualumas, alkoholizmas, ūgis, širdies ir kraujagyslių ligos, pjautuvinė anemija, šizofrenija ir kiti. Viena iš rašinių vertintojų, Vilniaus Žvėryno gimnazijos mokytoja Jolita Kančiauskienė, pasidžiaugė, kad šiais metais rašiniai buvo brandūs, įtaigūs, pagrįsti, raiškūs, drąsūs.

Džiugu, kad Vilniaus r. Rukainių vidurinės mokyklos dešimtokė dalyvavo konkurse ir tapo viena iš jo laimėtojų. Dorota Demjanko buvo pakviesta į renginį, nacionaliniame etape ji pelnė II vietą, buvo apdovanota II laipsnio diplomu ir gavo ŠMM įsteigtus prizus bei turėjo galimybę dalyvauti ekskursijose.

Padėkas už mokinės parengimą gavo biologijos mokytoja Alicija Karpovič ir mokinę konsultavusi lietuvių kalbos mokytoja Oksana Aleknavičius.

Lietuvių kalbos mokytoja
  Oksana Aleknavičius

Shadow up