kaires_puses_index
 
 
  
  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centras minės savo veiklos dešimtmetį

Prieš 10 metų, 2004 m. pavasarį, Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centras atvėrė duris savo lankytojams ir jau šių metų gegužės 30 d. švęs pirmąjį savo veiklos jubiliejų. Centrą lanko asmenys, turintys fizinę ir proto negalią. Tai vienintelė įstaiga, teikianti tokias paslaugas suaugusiems neįgaliems asmenims Vilniaus rajone.


Kokia buvo centro veiklos pradžia? Darbuotojai, bendradarbiaujami su seniūnijos atstovais, ėjo į namus, kur gyveno neįgalieji ir įkalbinėjo leisti lankyti šiems žmonėms dienos centrą. Žiūrint iš laiko perspektyvos, šiandien situacija atrodo kitaip - žmonės patys ieško šio centro. Sulaukiama skambučių net iš tolimų Lietuvos miestų, tokių kaip Šakiai ar Kelmė, tačiau šiame dienos centre, pagal nuostatus, gali lankytis tik Vilniaus rajono gyventojai. Šiandieną centras turi trisdešimt nuolatinių lankytojų ir dešimt asmenų, kurie centre apsilanko rečiau. 

Per ilgametį savo veiklos laikotarpį Centras su atsidavimu tenkino lankytojų ir jų šeimos narių (globėjų) poreikius teikiant užimtumo, konsultavimo, psichologinės pagalbos, sveikatingumo, kultūros ir edukacijos paslaugas. Šiuo metu centro lankytojai kartu su darbuotojais kruopščiai ir aktyviai ruošiasi savo bendrai šventei - centro veiklos 10-mečiui: ruošiami kvietimai svečiams, dovanos, rengiama kultūrinė programa.

2013 m. modernizuojant įstaigą buvo apšiltintas pastatas, pastatytas priestatas, įsigyti baldai ir įranga, skirta asmenų su negalia sveikatos priežiūrai bei fizinei reabilitacijai užtikrinti. Atnaujintame pastate  įrengta užsiėmimų salė, kineziterapijos kabinetas, virtuvė, įsigyti du keltuvai neįgaliųjų perkėlimui bei treniruoklis neįgaliesiems. Padidėjus patalpų plotui padidėjo taip pat užsiėmimų įvairovė: centro lankytojai gamina maistą, kepa pyragus, kiekvieną rytą kineziterapeutė praveda kineziterapijos užsiėmimus bei mankštas. Masažai, reabilitacija specialių treniruoklių ir įrangos pagalba tai tik keli atliekamų procedūrų, gerinančių neįgaliųjų fiziologinį ir psichologinį funkcionavimą, pavyzdžiai. Naujai įrengtoje salėje organizuojamos šventės ir minėjimai, į kuriuos kviečiami tėvai, artimieji ir svečiai.

Dienos centro lankytojų gerove rūpinasi direktorė Jadvyga Ingelevič, socialiniai darbuotojai Jurgita Ryncevič, Olga Butkevič ir Diana Jacevič, užimtumo specialistė Regina Kasperovič, ergoterapeutė Tatjana Dementjeva, kineziterapeutė Eva Savel, padėjėja Jadvyga Kernovič ir kiti kvalifikuoti specialistai, kurie organizuoja lankytojų užimtumą ir vykdo visokeriopą reabilitaciją. Darbuotojai padeda negalią turintiems asmenims integruotis į visuomenę ir vystyti sugebėjimus užsiimant įvairia darbine veikla, ugdant jų meninius sugebėjimus bei visapusišką savarankiškumą.

Kiekviena diena bendruomenės nariams atneša ką nors nauja, bent vieną kitą mažą netikėtumą ir naują išgyvenimą. Ryte lankytojai mikroautobusu atvežami į centrą, kur atlieka bendrą rytinę mankštą. Po to prasideda užsiėmimų programa. Skirtingomis dienomis ji kinta. Dienos metu neįgalieji dalyvauja meno terapijos, maisto gaminimo, darbo terapijos ir sporto užsiėmimuose, mokosi kompiuterinių žinių ir įgūdžių, lanko vaidybos pamokėles ir kuria spektaklius, dalyvauja savitarpio paramos grupių susitikimuose ir rengiamuose seminaruose. Vienas mėgstamiausių lankytojų užsiėmimų – rankdarbiai, kuriuos jie gamina iš medžio, molio, popieriaus. Moteriškos lyties atstovės labiau linkusios į siuvimą, siuvinėjimą bei mezgimą. Didelio kruopštumo reikalaujanti atvirukų gamyba irgi patraukli veikla.  Esant šiltesniems orams - einama pasivaikščioti po miestą, parką ar mišką. Pietų metu visi susiburia jaukioje virtuvėje ir prie didelio stalo skanauja pačių paruoštų gardėsių.

Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centro bendruomenė dažnai organizuoja ne tik ekskursijas po įdomiausius ir gražiausius Lietuvos kampelius, bet ir pažintines išvykas į užsienio šalis. Lankytojai jau yra pabuvoję Lenkijoje, Ukrainoje ir Latvijoje. Tradiciškai, kiekvieną kovo mėnesį, centro lankytojai noriai ir aktyviai įsitraukia į Kaziuko mugės prekybą, kurioje pristato savo darbus sostinės mugės svečiams. Jau ne vienerius metus centras bendrauja ir su mokyklomis. Kviečia į svečius mokinius, organizuoja bendras veiklas. Jie kartu vaidina, lipdo iš molio – tokiu būdu pažįsta negalią. Neįgalieji mokiniams parodo kruopštaus darbo su moliu subtilybes, kitus įgytus įgūdžius. Ne vienas mokinys čia atėjęs kartą, sugrįždavo kaip savanoris.

Visa Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centro bendruomenė yra tarsi viena gausi ir vieninga šeima, kurios nariai padeda vieni kitiems įveikti sunkumus, kartu dirba, sportuoja, mokosi, atranda save ir tiesiog myli vienas kitą, nes juk ypač svarbu yra jausti ir suprasti meilės, kaip paties žmogiškiausio jausmo, galią ir prasmę. Tai kitaip galinčiųjų bendruomenės namai, kuriuose kiekvienas yra ypatingas.

Shadow up