kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Beveik šimtas savanorių papuošė etnografinį kaimą

Ar senoji namų puošimo tradicija vis dar aktuali XXI amžiuje? Tikrai taip! Šią vasarą tuo įsitikino didelis būrys savanorių, dalyvavusių Neries regioninio parko direkcijos projekte “Mūs pirkelė dailiai inrėdzyta”.


Aplink Vilnių sparčiai kylant šiuolaikiškiems gyvenamiesiems namams ir kuriantis naujo tipo gyvenvietėms, prie pat sostinės esančiame Šilėnų etnokultūriniame kaime buvo atsigręžta į vietos tradicijas. Daugiau nei tris mėnesius vietos ir sostinės moksleiviai, mokytojai, savanoriai iš užsienio, neįgalieji, medžio meistrai ir kiti kultūros paveldu besidomintys projekto dalyviai piešė ir pjaustinėjo ornamentus, šlifavo, dažė ir galiausiai montavo tradicinės medinių pastatų puošybos elementus.

Prieš Po

Per vasarą papuošti penki gyvenamieji namai – visi jie pasidabino naujais langų apvadais ir karūnomis, o dvi pirkios – ir vėjalentėmis bei karnizais. Dveji buvusios kaimo karčiamos langai taip pat sulaukė dažais kvepiančių langinių. 

                             Prieš                                 Po

Visa puošyba kurta remiantis krašto tradicijomis, siekiant išsaugoti savitą Vilniaus apylinkių regiono veidą. Per daugiau nei dešimtmetį,  nuo 2002 m., surinkti vietos medinių pirkių puošybos pavydžiai šiemet pasitarnavo kaip puikus atspirties taškas tolimesnei kūrybai. Laikydamiesi pagrindinių tradicinės puošybos principų (simetrijos, ritmo, mastelio, ornamentų pasikartojimo, svarbiausių pastato dalių išryškinimo) dalyviai kartu su pastatų savininkais sukūrė savitą, o svarbiausią – savą, rankų darbu sušildytą ir širdžiai mielą puošybą. 

Prieš Po

Kiekvienas projekto dalyvis įsitikino, kad tradicinė mūsų pastatų puošyba – labai subtili, skoninga, tačiau nepaprastai daili ir puošni. Ir, svarbiausia, jos pagaminimas nėra toks sunkus, kaip daugelis įsivaizdavo – net ir savanoriai iš Makedonijos ir Ispanijos puikiai susidorojo su užduotimi!

Prieš Po

Įkvėpimo pasisemti ir langų karūnose žydinčiomis trilapėmis „lelijomis“ galite pasigrožėti Šilėnų kaime, Zujūnų sen., Vilniaus raj. Projekto metu papuoštos pirkios pažymėtos specialiomis lentelėmis.

Projekto organizatorius: Neries regioninio parko direkcija
Projekto partneris: VšĮ „Lobių dirbtuvės“
Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Valų kaimo bendruomenė „Neris“, Mantas Šegžda

Karolina Tamašauskaitė,
 Neries regioninio parko kultūrologė

 

Shadow up