kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Informacija apie ebola hemografinę karštinę

Ebola - tai ūmi virusinė infekcija, kurią sukelia ebolos virusas, taip pat dar vadinama hemoragine karštine, sukelianti įvairių organų pažeidimą, pasireiškianti kraujotakos sutrikimais, gripą primenančiais simptomais. Paplitusi tik Afrikos žemyne, perduodama per kūno skysčius ar tiesioginį kontaktą su mirusiais žmonėmis ar gyvūnais, platinančiais ligą. Gydymo nėra, todėl dažniausiai liga mirtina.


 Ebolos SIMPTOMAI

Pykinimas, akių paraudimas, bendras silpnumas,  pilvo skausmas,  vėmimas, sąnarių ir raumenų maudimas,  smarkus svorio kritimas, karščiavimas su šalčio pylimu, labai stiprus galvos skausmas, smulkus, tankus odos bėrimas, vidinis kraujavimas,  kraujavimas iš dantenų, akių, mėlynių, sužeidimų vietų,  viduriavimas (kartais gali būti su krauju),  krūtinės skausmas ir kosulys.

Priežastys

Infekcijos rezervuaras yra įvairūs gyvūnai, pavyzdžiui šikšnosparniai, šunys ir kiti, kurie patys neserga, bet gali perduoti virusą. Suserga tik primatai ir žmonės. Žmonės paprastai suserga užsikrėtę nuo kitų žmonių per kūno skysčius: kraują, spermą, sekretus, prakaitą, kitam žmogui vemiant, viduriuojant, taip pat per kontaktą su sirgusiųjų lavonais. Virusu neužsikrečiama oro lašeliniu būdu, t.y. žmogui kosint, esant šalia. Susirgimui visada būtinas tiesioginis fizinis kontaktas su sergančiu žmogumi.

Ligos eiga

Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų praeina 2-21 dienos. Pirmiausia atsiranda į gripą panašūs simptomai: silpnumas, nuovargis, raumenų, sąnarių maudimas, parausta akys, būna smarkus karščiavimas. Virusas patekęs į organizmą prisitvirtina prie kraujagyslių sienelių ir jas žaloja, todėl ir atsiranda būdingi simptomai, nes kraujagyslių yra visame organizme. Vėliau atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas, ligonis netenka daug skysčių, smarkiai sumažėja kūno masė. Ligai progresuojant prasideda išorinis ir vidinis kraujavimas.

Ebolos medicininis gydymas

Specifinio gydymo nuo ebolos nėra, gydomi tik simptomai, siekiant pagerinti būklę ir kompensuoti pažeidimą. Svarbiausia yra užtikrinti, kad žmogus gautų pakankamai skysčių, duodama daug gerti vandens, kai gerti negali, statomos lašelinės su elektrolitų tirpalais. Užtikrinamas pakankamas kraujo spaudimas. Jei reikia, tiekiamas deguonis. Kraujuojantiems atstatomas netekto kraujo kiekis. Jei išsivysto antrinės infekcijos, jos taip pat gydomos.

Komplikacijos

Daugybinis organų nepakankamumas, kraujavimai, gelta, delyras, traukuliai, koma, šokas. Liga labai sutrikdo imuninę sistemą, todėl organizmas tampa imlus kitoms infekcijoms, iš kitos pusės, virusas išbalansuoja imuninę sistemą ir ji ima pulti savus audinius. Todėl gali atsirasti plikimas, jutimo sutrikimai, kepenų uždegimas (hepatitas), sėklidžių uždegimas (testikulitas), galvos, raumenų, sąnarių skausmai.

Patarimai ir profilaktika

Kadangi liga paplitusi tik Afrikos žemyne, patartina nekeliauti į tas šalis, kuriose tuo metu yra ligos protrūkis. Virusas egzistuoja daugiausiai centrinėje Afrikos dalyje, tokiose šalyse kaip Gvinėja, Dramblio Kaulo krantas, Gabonas, Kongas, Sudanas, Kongo demokratinė respublika, Uganda ir kt. Prieš keliaujant į Afriką, pasitikrinti Užkrečiamųjų ligų informavimo centrų puslapiuose apie šiuo metu esančius protrūkius. Esantiems tose šalyse, nevalgyti mėsos, žvėrienos, ypač pirktos turguose. Pagrindinis būdas išvengti viruso – vengti kontakto su sergančiuoju. PSO siūlo naudoti specialias barjerines apsaugos priemones. Tai pirštinės, akiniai, kaukės, kostiumai, apsaugantys žmogaus odą nuo sąlyčio su skysčiais, o kartu ir virusu. Ebola virusas labai pavojingas ir dėl to, kad net ir patekęs ant sveikos odos, jis gali įsiskverbti į žmogaus organizmą. Laikytis rankų higienos taisyklių. Vakcinos nuo ebolos viruso nėra, tačiau bandoma sukurti.

VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos  administracija

Shadow up