kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų šventė Kalveliuose ir Šumske

Rugpjūčio 15-oji yra švenčiama Žolinė. Krikščionių liturginiame kalendoriuje ji švenčiama kaip Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų šventė.


Kodėl ši šventė vadinama Žolinė? Tradicija pasakoja, kad po Mergelės Marijos mirties apaštalai trečią dieną nerado jos kūno kape, tik žolelių ir gėlių. Ir todėl žolelių Dievo Motinos, žemės ir augmenijos globėjos, dieną, dėkodami už apsaugą, visose bažnyčiose yra laiminami žemės vaisiai, ypač prinokusi grūdai ir žolelės, daržovės ir vaisiai, surišti į puokštę. Nuo neatmenamų laikų į puokštes buvo dedamos vaistažolės, turinčios gydomųjų savybių, tokios kaip krūminė, čiobreliai, mėtos, pelynai, rugiagėlės, kanopiniai augalai ir kraujažolės, taip pat ir lauko bei sodo gėlės, javai, linai, aguonos ir kanapės, daržovės ir vaisiai: morkos, obuoliai, lazdyno šakelės su riešutais.  Šie augalai, be padėkos už pasėlius, taip pat turėjo priminti, kad apaštalai, atidarę Marijos kapą, rado tik gėlių ir žolelių.

Mūsų protėviai tikėjo, kad bažnyčioje pašventinta puokštė įgauna nepaprastų apsauginių ir gydomųjų savybių. Žolelėmis buvo gydomi žmonės ir gyvūnai, o sudžiovintais žolynais smilkydavo namus ir kiemą, kad apsisaugotų nuo audros, ugnies, epidemijų ir kitų negandų. Palaimintos puokštės buvo saugomos už šventų paveikslų, virš durų įėjimo arba ant fasado sienos, palėpėje, tvartuose prie lango, svirne. Įsmeigtos lauke, jos turėjo apsaugoti nuo žaibo ir kirminų, pastatytos svirne – nuo pelių.

Gražus paprotys per Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų šventę palaiminti vaistažolių puokštes ir padėti vaisius bei daržoves bažnyčios altoriuje išliko iki šių dienų. Ši šventė labai iškilmingai švenčiama Vilniaus krašte.

Šią dieną Kalvelių Dievo Gailestingumo bažnyčioje ir Šumsko Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje, Žolinės proga, buvo aukojamos iškilmingos mišios. Jas aukojo Šumsko parapijos klebonas kunigas Janas Černiavskis. Kiekvienas šios parapijos gyventojas atnešė gražių gėlių ir žolelių puokščių, kad jos tą dieną būtų palaimintos.

Šv. Mišių metu vietos valdžios, kultūros įstaigų, vietos verslo, ūkių, Šeimos ir vaiko krizių intervencijos centro, Paliatyviosios pagalbos ligoninės, slaugos namų, vaikų darželio, mokyklos bendruomenės atstovai ant altoriaus padėjo įvairių dovanų. Tai buvo gėlių ir žolelių puokštės, pintinės vaisių ir daržovių, kvepianti duona, graži supinta javų varpų kompozicija, degančios žvakės. Visas šias dovanas palaimino kunigas Janas Černiavskis.

Šv. Mišių metu dainavo Kultūros centro choras. Taip parapijiečiai dėkojo Dievo Motinai už šių metų derlių.

Prie šios šventės organizavimo prisidėjo Kalvelių kultūros centras ir Šumsko daugiafunkcinis kultūros centras.

 


 

                         Andžej Aškelovič

 

Shadow up