kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Pernykštės žolės deginimas – pavojus gamtai

Pastaruoju metu žiniasklaidos puslapiai marga didžiulėmis antraštėmis: „Nedeginkit pernykštės žolės“, „Saugokit gamtą ir savo turtą“ ir kitomis, kurios mus vis įspėja, kuo gali baigtis pavasarinės žolės deginimas. Spaudoje yra teigiama, kad pernykštės žolės deginimas yra tapęs tradicija, kuri tęsiasi nuo senų laikų, tačiau nėra aptinkama duomenų, kad mūsų protėviai būtų deginę žolę. O įvykių suvestinėse skaičiai rodo, kad žmonės ir toliau elgiasi neatsakingai ir toliau degina žolę, nesusimąstydami apie galimas skaudžias pasekmes.


Atėjus pavasariui, tvarkomos sodybos, namai ir gyventojai pasirenka paprasčiausią atliekų tvarkymą – deginimą. Deginami nereikalingi daiktai ir per žiemą susikaupusios šiukšlės: baldai ir įvairios plastiko atliekos, drabužiai, sudžiuvusios medžių šakos ir pernykščiai lapai. Užmirštama, kad deginant minėtas atliekas, išsiskiria nuodingos medžiagos, kurios kenkia mūsų sveikatai. O patekusios į organizmą nuodingos kietosios dalelės sudirgina kvėpavimo takus, ko pasekoje paūmėja lėtinių kvėpavimo takų, širdies ar kraujagyslių ligų eiga.

Deginant pernykštę žolę, nepagalvojama, gamta patiria milžiniškus nuostolius: žūsta vabzdžiai, smulkūs gyvūnai, perintys paukščiai. Dažniausiai „nekalta“ ugnis persimeta į miškus, durpynus, sunaikina retas augalų rūšis, gyventojų sodybas ir jų ūkinius pastatus. Kovodami su ugnimi ir gelbėdami savo turtą dažnai žūsta ir žmonės.

Siekiant sudrausminti ir apsaugoti žmones nuo skaudžių pasekmių, Aplinkos ministerija šiais metais triskart padidino žalos aplinkai, padarytos deginant žolę, atlyginimo žalą. Primename, kad piliečiai, deginantys žolę, gali būti nubausti nuo 60  iki 290 eurų bauda, pareigūnai – nuo 115  - 350 eurų, be to jiems tektų atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri gali siekti ne vieną tūkstantį eurų, o Nacionalinė mokėjimo agentūra prie žemės ūkio ministerijos, esant žolės deginimo atvejams, gali taikyti sankcijas išmokant paramą.

Būkite aktyvūs gamtos saugotojai:

- pastebėję degančią žolę, nepraeikite pro šalį, pamėginkite užgesinti patys užplakant medžių šakomis, užtrypiant ją kojomis;

- jei ugnis dega mažame plote, apkaskite ją grioveliais ir užkirsti kelią ugnies išplitimui į didesnį plotą;

- jei ugnis didelė, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu Nr. 112.

Shadow up