kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus rajone praūžė tradicinė XXIV Derliaus šventė

Šeštadienį, rugsėjo 28 d. Vilniaus rajone vyko ypatinga šventė – jau XXIV-ą kartą organizuojama Vilniaus rajono derliaus šventė, kuri subūrė visus į Pikeliškės dalintis duona, kultūra ir tradicija.


Tradiciškai prie Pikeliškių dvaro netrūko šventinio šurmulio – čia gausiai susirinko Vilniaus krašto gyventojai, svečiai iš kaimyninių miestų bei valstybių. Visus stebino originaliai papuošti Vilniaus rajono seniūnijų kiemeliai bei svetingi seniūnai. Vilniaus krašto ansambliai bei atvykę meno kolektyvai iš Panevėžio ir Lenkijos puikiais pasirodymais linksmino gausiai susirinkusius svečius.

Nors oras buvo lietingas – puikios šventinės nuotaikos nepritrūko. Tradiciškai šventė prasidėjo nuo spalvingos Vilniaus rajono seniūnijų eisenos. Kiekviena seniūnija paruošė po šventinį vainiką bei iškilmingai įteikė Vilniaus rajono savivaldybės merei Marijai Rekst šių metų derliaus dovanas.

Svarbiausia Vilniaus rajono derliaus šventės tradicija – dėkojimas Dievui ir žemdirbiams už duonos dovaną. Šv. Mišių metu susirinkusieji dėkojo Aukščiausiajam už visas jo teikiamas malones, už išaugintą derlių, meldėsi už žemdirbius, ūkininkus ir visus rajono gyventojus. Mišias aukojo Mickūnų Švč. M. Marijos Ėmimo į Dangų parapijos klebonas kunigas Valdemar Ulčukevič, jam talkino Vilniaus krašto dvasininkai.

„Nuoširdžiai sveikinu visus susirinkusius ir dėkoju Jums, kad šiandien esame kartu nuostabioje šventėje, nepaisant lietingos dienos. Dievas mums parodo, koks sunkus yra ūkininkų darbas, kurie ir per lietų, ir per karščius turi dirbti. Šiandien tradiciškai dėkojame Dievui ir ūkininkams už šių metų derlių. Svarbu, kad mes puoselėjame šias gražias Vilniaus krašto tradicijas ir labai tikiuosi, kad šios tradicijos išliks. Šventas dalykas – dėkoti Dievui ir žmonėms, kurie žvelgdami į dangų su viltimi tiki, kad bus derlius ir duona ant mūsų stalų“, – tarė susirinkusiems Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst. Merė taip pat padėkojo visiems Vilniaus rajono gyventojams, kurie savo darbais prisideda prie kultūros puoselėjimo bei rajono plėtros. „Džiaugiuosi, kad mūsų rajonas tapta vis gražesnis, vystosi, o žmonės nori mūsų rajone gyventi“, – pabrėžė merė.

Laikydamasi gražios Derliaus šventės tradicijos merė kartu su atvykusiais svečiais bei rajono gyventojais pasidalijo iš šių metų derliaus grūdų iškepta duona. 

 

Į Vilniaus rajono Derliaus šventę, kaip ir kiekvienais metais, atvyko daug garbių svečių: Europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemar Tomaševski, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok kartu su Lietuvos lenkų sąjungos pirmininku Michalu Mackievič bei Seimo nariu Česlavu Olševskiu. Į šventę taip pat atvyko Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, Trakų rajono savivaldybės bei Švenčionių rajono savivaldybės astovai, Vyriausybės atstovai Vilniaus apskrityje, o taip pat įvairių organizacijų atstovai.

Derliaus šventėje dalyvavo ir diplomatiniai užsienio valstybių atstovai: Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos ir Azerbaidžano ambasadų atstovai, buvęs Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Januš Skolimovski (lenk. Janusz Skolimowski), buvęs Europarlamentas Miroslav Piotrovski, ES lenkų bendruomenių sąjungos prezidentas Tadeuš Adam Pilat (lenk. Tadeusz Adam Pilat), draugijos „Wspólnota Polska” vicepirmininkas Kšyštof Lachmanski (lenk. Krzysztof Łachmański) kartu su atstovais, delegacijos iš Lenkijos, Vokietijos, Baltarusijos ir Ukrainos.

Šios gražios Vilniaus rajono šventės proga, sveikinimo žodžius savo laiške skyrė Lenkijos prezidentas Andžej Duda. „Beveik ketvirtį amžiaus lenkų bendruomenė renkasi tradicinėje Derliaus šventėje Vilniaus krašte. Kiekvienais metais Jus ištikimai puoselėjate šimtmetinės žemdirbystės tradicijas šiame krašte bei lenkiškos kultūros tradicijas, kurios čia gyvuoja ištisas kartas“, – sveikinimo laiške rašė Lenkijos Respublikos Prezidentas Andžej Duda (lenk. Andrzej Duda), kurį perskaitė Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvos Respublikoje atstovas Gžegož Poznanski (lenk. Grzegorz Poznański). Savo laiške prezidentas taip pat pabrėžė, kad Vilniaus krašto žmonės yra tarsi tiltas, jungiantis Lenkijos ir Lietuvos draugystės ryšius. Prezidentas taip pat pasveikino visą bendruomenę ir palinkėjo derliaus klestėjimo bei gerovės ūkiuose ir šeimose.

Derliaus šventės metu taip pat perskaitytas laiškas nuo partijos Teisė ir Teisingumas įkūrėjo Jaroslavo Kačinskio (lenk. Jarosław Kaczyński), kuris irgi perdavė šilčiausius linkėjimus Vilniaus rajono ūkininkams už jų sunkų darbą bei Vilniaus rajono merei ir visiems Vilniaus krašto gyventojams. Vilniaus rajono gyventojams bei šventės dalyviams linkėjimus perdavė ir Lenkijos Respublikos Ministras Pirmininkas Mateuš Moraviecki (lenk. Mateusz Morawiecki), kuris savo laiške padėkojo visiems ūkininkams už kasdienį sunkų darbą ir visiems gyventojams, kurie puoselėja gimtąją kalbą, mūsų prosenelių tradicijas bei krikščioniškas vertybes.

Europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemar Tomaševski dėkodamas ūkininkams už sunkų kasdienį darbą bei triūsą, pranešė, kad jau kitąmet ūkininkams bus padidintos tiesioginės išmokos. „Deja mūsų ūkininkai gauna mažiausias subsidijas, bet išmokos bus sulygintos“, – teigė Europarlamentaras pranešdamas ir tai, kad Europos Komisijoje greitu metu bus paskirtas naujas Žemės ūkio komisaras – Lenkijos atstovas Janusz Wojciechowski, patyręs politikas, tris kadencijas dirbęs Žemės ūkio komitete ir yra gerai susipažinęs su ūkininkų problemomis, todėl yra tikimybė, kad tiesioginės išmokos didės greičiau.

Padėkos žodžius Europarlamentaras skyrė ir Derliaus šventės organizatoriams – Vilniaus rajono savivaldybės merei Marijai Rekst, administracijai, seniūnijų seniūnams, kultūros darbuotojams ir visiems, kurie prisidėjo prie šventės organizavimo bei savo pastangomis sukūrė šventinę bei šiltą nuotaiką tokiu žvarbiu oru.

Į Vilniaus rajono derliaus šventę atvykęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis džiaugėsi turintis progą svečiuotis Vilniaus rajone bei tradicinėje Derliaus šventėje. „(...) Šiandien mes simboliškai dalijamės duona, tačiau duona simbolinę reikšmę turi ne tik šiandien, ji buvo šventa tūkstančius metų. Duona, Bažnyčia, Dievas – tai yra šventi dalykai mums, Lietuvos gyventojams, nepriklausomai nuo mūsų tautybės“, – kreipdamasis į svečius ir šventės organizatorius sakė Seimo Pirmininkas. Seimo pirmininkas taip pat skyrė padėkos žodžius Vilniaus rajono merei už kvietimą dalyvauti Derliaus šventėje bei galimybę pažinti čia gyvenančių žmonių tradicijas.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, prisimindama poeto K. Norvido žodžius, pabrėžė, kad mūsų šalyje pagarbą teikiame kiekvienam duonos trupiniui iš žemės. Per amžius yra susiformavusi tradicija gerbti duoną, dėkoti Dievui ir ūkininkui už duonos dovaną, už galimybę susitikti tradicinėje derliaus šventėje, kurios metu dalijamės ne tik duona, bet ir gerumu. Ministrė dėkodama vietos valdžiai ir ūkininkams, perskaitė Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio laišką, kuriame dėkota valdžios institucijoms ir visai regiono bendruomenei už socialinių ir kultūrinių iniciatyvų įgyvendinimą, bendruomenės stiprinimą ir tautinės kultūros puoselėjimą.

Seimo narys, Lietuvos lenkų sąjungos pirmininkas Michal Mackevič savo kalboje pabrėžė, kad Vilniaus rajono derliaus šventė tai šventė visos bendruomenės: ir ūkininkų, ir gyventojų – darbščių, nuoširdžių ir sąžiningų žmonių. „Mes turime savo tapatybę, teises ir pareigas. Mes mylime savo kraštą ir savo kultūros vainiku įsipiname į visuomenės vainiką“, – tarė M. Mackevič.

Derliaus šventėje netrūko dainų ir šokių, kuriuos atliko ansambliai iš Vilniaus krašto bei Lenkijos. Šventės dalyviai taip pat galėjo įsigyti liaudies meno dirbinių ir paragauti įvairiausių skanėstų  svetinguose Vilniaus rajono seniūnijų kiemeliuose.

 Vertimas iš L24.lt
Nuotr. Marlena Paškovska

   
     
     
Shadow up