kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Laisvalaikio praleidimui: sužaliavusios gamtos grožis Vilniaus rajone

Pavasarį beveik kiekvienam norėtųsi daugiau pajudėti – kas gali būti naudingiau sveikatai, nei gamtoje, gryname ore praleistas laikas? Vilniaus rajonas pasižymi savo gamtos grožiu – čia galima aplankyti vieną gerai žinomų saugomų teritorijų – Neries regioninį parką ir pasivaikščioti Karmazinų arba Dūkštų pėsčiųjų takais, būtent čia esančiame ąžuolyne galime pamatyti vienus seniausių ąžuolų Lietuvoje, kurių daugumai jau virš 200 metų. Ąžuolas – mūsų protėvių medis, pagonybės laikais buvo laikomas šventu. Visoje Europoje tai yra ilgaamžiškumo, valdžios ir jėgos simbolis.


Vilniaus rajono teritorijoje yra ir mažiau žinomų draustinių, bet jie taip pat stebina savo gamtos grožiu. Vienas tokių – Alionių telmologinis draustinis – čia galima pamatyti kaip atrodo tikra aukštapelkė, kurios viduryje telkšo įspūdingo dydžio (146 ha) ežeras Alys. Šiame draustinyje taip pat yra Pauolios miško takas, kuriame galima užlipti į nedidelį apžvalgos bokštą ir pažvelgti į aplinkui besidriekiančius eglynus ir gamtą iš paukščio skrydžio perspektyvos.

Dalis Asvejos regioninio parko taip pat patenka į Vilniaus rajono teritoriją – šis regioninis parkas yra labiausiai žinomas būtent dėl ilgiausio Lietuvoje, Asvejos ežero. Vasarą čia galima pamatyti daug poilsiautojų, na o orams atšilus verta paplaukioti po ežerą su valtimi ar baidare.

Tikriausiai daugelis žino, kad aukščiausia Lietuvos vieta tai Aukštojo kalnas (293,84 m) esantis Juozapinės geomorfologiniame draustinyje – iš šalia aukščiausios vietos pastatyto medinio bokšto galima pamatyti ne tik aplinkinius miškus, Vilniaus televizijos bokštą, bet ir Baltarusijos Astravo atominės elektrinės kaminus.

Verta paminėti ir arčiau Vilniaus esantį Daubėnų kraštovaizdžio draustinį – apie šį draustinį daug pasako šalia esančio kaimo pavadinimas, „Šveicarai“. Šis draustinis yra žinomas būtent dėl savo kalvotos teritorijos, čia taip pat galima pamatyti retų drugių rūšių, pro draustinį teka nedidelis Rudaminos upelis, kuriame karaliauja bebrai.

Gamtos grožis pavasarį gniaužia kvapą – medžiai ir krūmai nusidažo švelniai žalia spalva bei džiugina nuostabios spalvos ir kvapo žiedais, paukščiai giesmininkai nenutyla ir gieda savo giesmes nuo ankstaus ryto iki pat vakaro.... Pasivaikščiojimai gamtoje leidžia nurimti ir pasisemti jėgų, stiprina imunitetą, gerina bendrą savijautą.

Jeigu gyvenate toli nuo paminėtų vietų ir neturite galimybės iki jų nuvykti, išeikite pasivaikščioti prie savo namų – vaikščiodami pėsčiomis tikrai atrasite dar nematytų, gražių kampelių.

Gamtos grožį išsaugokime ir kitiems – elkimės atsakingai gamtoje, nepalikime po savęs šiukšlių, visada turėkime su savimi maišelį skirtą surinkti ne tik savo, bet ir kitų žmonių šiukšlėms, būkime pilietiški.

Tačiau nepamirškite, kad vis dar galioja karantino režimas. Laikas praleistas gamtoje atgaivina ir sielą, ir mintis, bet būnant gamtoje atsakingai įvertinkite savo veiksmus, ar tai neturės neigiamų pasekmių mūsų visų sveikatai ir saugumui. Prisiminkite, kad karantino metu draudžiama būriuotis grupėmis (išskyrus artimos šeimos narius).

Daugiau apie tai, kokių saugumo reikalavimų reikia laikytis atvirose erdvėse esančiuose lankytinuose objektuose skaitykite čia: https://vrsa.lt/index.php?2097553759.

 

Inf. ir nuotr. Adam Sipovič
Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro metodininkas

Shadow up