*alt_site_homepage_image*

Budintis globotojas: koks tai darbas ir ką reikia žinoti?

decoration

Paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos biologinėje šeimoje, geriausia, kad jis iš karto patektų į šeimą, galinčią suteikti jam rūpestį ir šilumą. Paprastai tai būna vaiko giminaičiai ar kiti jam emociškai artimi žmonės, galintys ir gebantys tinkamai pasirūpinti vaiku. Tačiau ne visada tai įmanoma. Tokiais atvejais didelė paspirtis yra budintys globotojai, kurie, nors ir nebūdami susiję su vaiku giminystės ryšiais, yra praėję specialius mokymus ir žino, kaip suteikti vaikui emocinį ir fizinį saugumą. Taip vaikas patiria mažesnį stresą, kol jo šeimai bus suteikta pagalba ir bus saugu sugrįžti į namus.

Ieškome žmonių, kurie galėtų laikinai be tėvų globos likusį vaiką prižiūrėti savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrinti jam fizinį ir emocinį saugumą, atliepti vaiko poreikius ir suteikti kasdienę priežiūrą.

Budintys globotojai yra laikina, tačiau labai svarbi stotelė. Jų dėka sudėtingą laikotarpį vaikas gali išgyventi jaukioje ir saugioje šeimos aplinkoje nepatekdamas į institucinę globą. Budintis globotojas neprivalo būti susituokęs ar turėti jam priklausantį būstą. Svarbiausia – turėti tinkamas sąlygos vaikui prižiūrėti, patenkinti jo poreikius ir suteikti saugumą bei rūpestį.

 

BUDINČIU GLOBOTOJU GALI TAPTI:

  • būti 21-65 metų amžiaus;
  • turėti ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą;
  • nebūti teismo pripažinti neveiksniais arba ribotai veiksniais šioje srityje;
  • nebuvo ar nėra apribota tėvų valdžia;
  • nėra kitų Civilinio kodekso 3.269 straipsnyje nurodytų pagrindų;
  • nebūti nušalinti nuo globėjo (rūpintojo) pareigų;
  • nesirgti ligomis, kurioms esant negalėtumėte globoti (rūpinti) vaiko;
  • neturi apribotos tėvų valdžios.


KAIP TAPTI BUDINČIU GLOBOTOJU?

1 žingsnis. Kur kreiptis? Turite kreiptis į Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių Vilniaus rajone (A. Vivulskio g. 16, Vilnius, el. paštas vilniaus.apskritis@vaikoteises.lt).

2 žingsnis. Dokumentų pateikimas. Turite pateikti šiuos dokumentus:

  • prašymą, kuriame turite nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo datą, asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą, telefono ryšio numerį ir elektroninio pašto adresą, pageidaujamų prižiūrėti vaikų skaičių, jų amžių, lytį;
  • savo ir kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų medicininius pažymėjimus (forma Nr. 046/a);
  • kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus, kad taptumėte budinčiu globotoju, kuriuose nurodyti šių asmenų vardai, pavardės, gimimo datos, sutikimai, kad taptumėte budinčiu globotoju.

3 žingsnis. Laukimas. Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Vilniaus rajone specialistai išnagrinės Jūsų prašymą.

4 žingsnis. Kvietimas į mokymus. Jeigu nebus nustatyta aplinkybių, dėl kurių Jūs negalėtumėte būti budinčiu globotoju, Globos centras pakvies Jus į mokymus. Mokymai privalomi asmeniui, norinčiam globoti vaiką ir jo sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam santuokos neįregistravusiam asmeniui.

5 žingsnis. Išvados gavimas. Pasibaigus mokymams, globos centro specialistai parengs išvadą dėl budinčio globotojo veiklos.

6 žingsnis. Bendradarbiavimo sutarties sudarymas. Pasirašius teigiamą išvadą, Jums reikės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistruoti fizinio asmens individualią veiklą pagal pažymą. Globos centras sudarys su Jumis tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.

KAIP VYKDOMA VEIKLA?

Budinčio globotojo veikla – tai ne vien svarbi ir prasminga gerumo, pilietiškumo išraiška, tai veikla pagal individualios veiklos pažymėjimą. Atlygis budinčiam globotojui mokamas Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai Globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko.

Budintis globotojas vienu metu gali prižiūrėti kelis, bet ne daugiau kaip 3 vaikus. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai suderinta su Globos centru ir budinčiu globotoju. Jei norinčiojo būti budinčiu globotoju šeimoje jau auga vaikų, tuomet bendras galimas maksimalus vaikų skaičius – 6. Tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje konkrečiai įvardijama, kiek, kokio amžiaus ir kokių poreikių vaiką (-us) budintis globotojas yra pasirengęs prižiūrėti.

KITA NAUDINGA INFORMACIJA, VEIKLOS FINANSAVIMAS

Globos centras moka budinčiam globotojui atlygį už vaiko priežiūrą ir pinigines lėšas vaikui išlaikyti:

  • atlygį budinčiam globotojui. Minimalus atlygis budinčiam globotojui – 1,25 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį (1050 Eur.) – mokamas globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko. Už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką atlygis didinamas po 1 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį ( 840 Eur.) (už kūdikį ar paauglį nuo 12 metų, ar neįgalų vaiką – po 1,25 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį (1050 Eur.)) tuo laikotarpiu, kai vaikas (-ai) yra perduotas (-i) prižiūrėti budinčiam globotojui;
  • pagalbos pinigus. Už kiekvieną apgyvendintą vaiką 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (196 Eur);
  • vienkartinę išmoką vaiko vietai įkurti. Vieno vaiko vietai įkurti mokama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio ( 392 Eur.) dydžio išmoka;
  • globos (rūpybos) išmoką. Vaikui mokama išmoka: vaikui iki 6 metų – 5,2 bazinės socialinės išmokos dydžio (254,80 Eur) per mėnesį, vaikui nuo 6 iki 12 metų – 6 bazinių socialinių išmokų dydžio (294 Eur) per mėnesį, vaikui nuo 12 iki 18 metų kuriam nustatytas neįgalumo lygis, neatsižvelgiant į jo amžių – 6,5 bazinės socialinės išmokos dydžio (318,50 Eur) per mėnesį;
  • globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą. Budinčiam globotojui už vaiką mokamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (196 Eur) tikslinis priedas per mėnesį;
  • išmoką vaikui. Vaikui mokama 1,75 bazinės socialinės išmokos dydžio (85,75 Eur) išmoka per mėnesį.

Budinčio globotojo prižiūrimiems vaikams teikiama pirmenybė priimant juos į Vilniaus rajono savivaldybės darželius.


GLOBOS CENTRO PAGALBA

  • Nemokami pasirengimo (vadinami GIMK) mokymai;
  • Kvalifikacijos kėlimas;
  • Savitarpio pagalbos grupės, supervizijos;
  • Nemokamos psichologų konsultacijos ne tik prižiūrimiems vaikams, bet ir pačiam budinčiam globotojui bei kartu gyvenantiems jo šeimos nariams;
  • Nemokama socialinių darbuotojų bei kitų specialistų pagalba;
  • Laikino atokvėpio paslaugos;
  • Laikinas vaikų priežiūros paslaugos;
  • Palaikantys, nuolat pasirengę padėti globos centrų specialistai.

Šiuo metu Vilniaus rajono budintys globotojai savo šeimos namuose prižiūri nuo 0 iki 12 metų amžiaus vaikus. Vyresniems nei 12 metų amžiaus vaikams vis dar trūksta asmenų/šeimų, galinčių juos prižiūrėti, globoti (rūpinti). GIMK specialistės teigia, kad visuomenėje vis dar gajus stereotipas, kad prižiūrėti, globoti (rūpinti) paauglius yra sudėtinga, nes tokio amžiaus vaikai yra neklusnūs, maištaujantys, turintys žalingų įpročių ir panašiai. Visgi, specialistės įsitikinusios, kad ir paauglys geba prisitaikyti ir saugiai augti mylinčioje šeiminėje aplinkoje. Vilniaus rajono globos centro specialistai pasirengę teikti koordinuotą savalaikę pagalbą asmenims, svarstantiems ar nusprendusiems prižiūrėti, globoti (rūpinti) vaikus.


Įvertinkite naujieną