*alt_site_homepage_image*

Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazijos mokinių kelionė į Latviją tarptautinio Nordplus Junior projekto rėmuose

decoration

2024–2026 metais Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazija kartu su Latvijos, Estijos ir Švedijos mokyklomis dalyvauja tarptautiniame Nordplus Junior projekte „Empowering Cultural Literacy through Cuisine, Crafts and Folk Traditions“ („Kultūrinio raštingumo stiprinimas per kulinariją, amatus ir folklorą“), kuris suteikia galimybę ne tik giliau pažinti savo šalies tradicijas, bet ir susipažinti su kitų šalių kultūra bei papročiais. Mokiniai turi unikalią galimybę mokytis dalyvaudami veiklose, kurios jungia skirtingų šalių mokinius ir parodo, kaip gilios tradicijos, rankdarbiai ir kulinarinis paveldas stiprina kultūrinį raštingumą. Šių metų lapkričio 4–8 dienomis penki septintokai ir penki dešimtokai kartu su anglų kalbos mokytoja Jolanta Ježoviene vyko į pirmą susitikimą, kuris vyko Riebini vidurinėje mokykloje, Latvijoje.

Pirma vizito diena prasidėjo Riebini vidurinėje mokykloje, mums buvo pristatyta mokykla, jos vertybės ir tradicijos. Po to scenoje pasirodė mokyklos folkloro grupė „Jumalāni“ – mokiniai šoko, dainavo ir žaidė latviškus tautinius žaidimus. Tai buvo puiki veikla mūsų didelės tarptautinės komandos formavimui. Po pietų vyko ekskursija po Riebini miestelį. Paskui visi projekto dalyviai susirinko Riebini kultūros centre, kad kiekviena komanda pristatytų savo šalį: mokiniai dalijosi savo šalies istorija, papročiais ir kultūra.

Antra diena prasidėjo Preili miestelyje įdomia ekskursija, kurios metu tyrinėjome šios vietovės istoriją ir kultūrą. Po pietų vykome į keramikos dirbtuves, kur keramikas rodė, kaip žiedžiami puodai, daromos švilpynės ir kiti molio dirbiniai. Visi galėjo sukurti savo mažą šedevrą. Tai buvo puiki proga pasinerti į amatų pasaulį, kuris visada žavi savo autentiškumu. Po to keliavome į unikalią vietą – Preili lėlių muziejų. Tai magiška vieta, kur galima įžengti į svajonių ir istorijos pasaulį. Čia galima tapti senovės didikais, riteriais, princesėmis ar dvariškėmis – tikra kelionė laiku, kuri leidžia patirti praeities prabangą ir estetiką. Toliau mūsų laukė veiklos su folkloro grupe „Jumalena“. Šios grupės pasirodymas pagyvino vakarą – skambėjo dainos, o tradiciniai šokiai ir pasakojimai leido geriau suprasti vietinę kultūrą. Vakaro metu plakėme sviestą, kurį po to ragavome su latviška duona, sūriu bei kitais tradiciniais užkandžiais.

Trečią dieną išvykome į Rėzeknę, kur mūsų laukė ekskursija po „GORS“. Tai Latgalos širdis ir kultūros ambasada, kurioje susijungia tradicijos, menas ir šiuolaikiškas Latgalos kultūrinis gyvenimas. Po to vykome į Latgalos kultūros istorijos muziejų. Ekskursijos metu susipažinome su Latgalos istorija, amatais ir papročiais. Po pietų laukė kūrybinės dirbtuvės su „Varnų kiemo“ menininkėmis Riebini vidurinėje mokykloje. Mokiniai gamino skirtukus knygoms bei pynė savo šalies vėliavų spalvų apyrankes, kuriomis po to keitėsi su naujais draugais. Po kūrybinės edukacijos prasidėjo sūrio gaminimo pamoka. Meistrė mokė tradicinių sūrio gaminimo subtilybių, atskleisdama paslaptis, kaip iš paprastų ingredientų sukurti išskirtinio skonio gardumyną. Visi galėjo stebėti procesą, jame dalyvauti, taip pat paragauti šviežiai pagaminto sūrio. Dieną vainikavo filmų vakaras Riebini kultūros centre.

Ketvirtą dieną vykome į Janio Rainio muziejų „Jasmuiža“, kuriame susipažinome su garsaus latvių poeto gyvenimu ir kūryba. Ten vaikinai išbandė senovinį puodų žiedimo ratą, o mergaitės – audimo stakles. Po to laukė dar vienas kultūrinis potyris – apsilankymas Aglonos duonos muziejuje. Čia sužinojome apie latviškas duonos kepimo tradicijas, receptus, perduodamus iš kartos į kartą, ir ypatingą simbolinę duonos reikšmę. Visi projekto dalyviai minkė tešlą ir pasigamino po kepalą ruginės duonos. Kol mūsų duonos kepaliukai kepė, mes vaišinomės tradiciniais pietumis, kuriuose netrūko latviškų skonių ir kvapų. Po pietų atvykome į įspūdingąją Aglonos baziliką – vieną garsiausių Latvijos šventovių, kuri garsėja ne tik savo architektūra, bet ir šventa atmosfera. Šalia bazilikos aptikome paminklą mūsų karaliui Mindaugui ir jo žmonai Mortai. Paskutinį vakarą Latvijoje visi rinkosi į protmūšį ir diskusiją Riebini kultūros centre. Protmūšio metu pasitikrinome žinias apie Latviją, darėme plakatus su pagrindiniais Latvijos simboliais, atlikome įvairias užduotis, varžėmės draugiškoje atmosferoje ir dalijomės įspūdžiais bei įžvalgomis apie veiklas, keitėmės dovanomis. Dieną užbaigėme diskoteka.

Penkta diena buvo liūdniausia: Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Švedijos mokiniai ir mokytojai susidraugavo, todėl buvo labai sunku atsisveikinti.

Pirmoji kelionė mūsų gimnazijai tapo neįkainojama patirtimi, atvėrusia naujas galimybes kultūriniam pažinimui ir bendrystei. Kartu su partneriais iš Latvijos, Estijos ir Švedijos dalyvaudami tarptautiniame projekte „Empowering Cultural Literacy through Cuisine, Crafts and Folk Traditions“ giliau pažinome vieni kitų kultūras. Šis pirmasis susitikimas paskatino atvirumą, pagarbą ir tarpusavio supratimą. Mokiniai ne tik įgijo naujų įgūdžių ir žinių, bet ir užmezgė draugystę su bendraamžiais iš kaimyninių šalių, o mokytojai pasidalijo vertingais ugdymo metodais ir patirtimi. Balandžio mėnesį Rudaminos „Ryto“ gimnazija su džiaugsmu perima projekto „estafetę“ ir yra pasiruošusi svetingai priimti partnerius iš Estijos, Švedijos ir Latvijos (30 mokinių ir 6 mokytojus)! Šis vizitas – tai ypatinga proga atskleisti Lietuvos kultūros grožį, tradicijas bei kartu kurti prasmingą ir įkvepiančią patirtį. Esame pasiruošę dalytis, mokytis vieni iš kitų ir toliau stiprinti kultūrinį ryšį tarp mūsų šalių.

 

Straipsnis ir nuotraukos: Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė Jolanta Ježovienė


Įvertinkite naujieną