Lapkričio 27 d. įvykusiame Vilniaus rajono savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto priemonės įgyvendinimo projektinių idėjų pasiūlymų vertinimo komisijos (toliau – Komisija) posėdyje buvo pritarta plėsti dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvas.
2025 metais numatyta dvigubinti įgyvendinamų projektų skaičių bei trigubinti dalyvaujamojo biudžeto projektams skiriamas lėšas.
Komisija Tarybai siūlys, kad 2025 m. dalyvaujamojo biudžeto finansavimas siektų 300 tūkst. eurų – trigubai daugiau nei šiemet. Atsižvelgiant į šią sumą būtų finansuojami šeši projektai – po du mažos, vidutinės ir didelės apimties. Taip būtų užtikrinamas lėšų paskirstymo balansas pagal galiojančią tvarką: mažos apimties projektams numatyta iki 10 tūkst. eurų, vidutinės apimties – iki 50 tūkst. eurų, o didelės apimties – iki 100 tūkst. eurų.
Pasak Komisijos posėdžiui pirmininkavusio Vilniaus rajono savivaldybės administracijos vyriausiojo patarėjo Gedimino Miškinio, dalyvaujamojo biudžeto lėšų ir numatomų įgyvendinti projektų skaičiaus didinimas orientuotas į bendruomenių stiprinimą, sudarant galimybes įgyvendinti daugiau visuomenei naudingų iniciatyvų.
„Dalyvaujamasis biudžetas – tai demokratijos įrankis, skatinantis gyventojus tiesiogiai dalyvauti sprendžiant, kaip paskirstyti savivaldybės lėšas. Savivaldybei šiemet pirmą kartą dalyvaujant dalyvaujamojo biudžeto priemonėje sulaukta tikrai didelio gyventojų įsitraukimo. Įvertinę, kokie įdomūs ir bendruomenėms aktualūs projektai buvo siūlomi, 2025 metais sieksime ne tik didesnio finansavimo, bet ir dar didesnio bendruomenės įsitraukimo“, – teigė G. Miškinis.
Šiemet gyventojai balsavo už 16 pateiktų idėjų. Trijų laimėjusių projektų įgyvendinimas jau pradėtas: du vykdomi Lavoriškių, o vienas – Paberžės seniūnijose. Atsižvelgiant į didelį gyventojų aktyvumą ir poreikį, būtina ženkliai didinti dalyvaujamojo biudžeto apimtis.
Komisijos nario Vladyslavo Bortkevičiaus teigimu, gyventojai buvo labai aktyvūs, pateikė daugybę gerų pasiūlymų, todėl akivaizdu, kad poreikis yra didelis, o dalyvaujamojo biudžeto tema aktuali visoms seniūnijoms.
„Idėjų teikimas ir balsavimas vyks pagal įprastą tvarką, tačiau papildomas finansavimas suteiks daugiau galimybių įvairioms grupėms siūlyti ir įgyvendinti projektus. Demokratinės politikos principu dalyvaujamasis biudžetas skatins gyventojus vis labiau įsitraukti į infrastruktūros gerinimą. Jei nebūtų didelės vertės projektų, o būtų daugiau mažesnių, tai dar daugiau seniūnijų galėtų juos įgyvendinti. Kitų metų biudžete taip pat numatytos papildomos lėšos projektų projektavimo darbams, kad gyventojų iniciatyvos būtų kokybiškai įgyvendintos“, – pažymėjo V. Bortkevič.
Posėdyje taip pat pritarta 2024 m. dalyvaujamojo biudžeto sumos padidinimui – papildomai skiriant 28 089,12 eurų. Iš viso, įskaitant 15 200 eurų, skirtus mokykloms, projektų bendra vertė siekia 112 889,12 eurų. Mažos apimties projektams numatyta įsigyti inventorių šiemet, o įrengimą realizuoti kitąmet. Vidutinės ir didelės vertės projektai bus įgyvendinti 2025 metais.
Pasak Tarybos ir Komisijos nario Stasio Mušeikio, 2025 m. numatytas dalyvaujamojo biudžeto lėšų ir įgyvendinamų projektų skaičiaus didinimas yra labai reikšmingas.
„Svarbiausia, kad gyventojai aktyviai dalyvautų, siūlytų idėjas ir balsuotų. Šis procesas skatina bendruomenės įsitraukimą, demokratiją ir gerina gyvenimo kokybę seniūnijose. Didesnis biudžetas leis įgyvendinti daugiau reikšmingų projektų. Kol turime daug gyventojų iniciatyvų ir jų nepritrūksta, turėtume stengtis jas kuo plačiau įgyvendinti. Administracijai svarbu iš anksto ruoštis ir užtikrinti, kad viešosios erdvės būtų toliau plėtojamos“, – sakė S. Mušeikis.
2025 m. sausio mėnesį numatytas susitikimas su šių metų projektų pareiškėjais ir kitais suinteresuotais asmenimis, tame tarpe su mokyklomis, siekiant aptarti įgyvendinimo eigą bei iškilusius iššūkius.
Planuojama, kad kvietimas teikti idėjas 2025 m. dalyvaujamajam biudžetui bus paskelbtas pirmąjį 2025 m. ketvirtį.
Komisija pritarė siūlymui atskirti mokyklų dalyvaujamojo biudžeto priemonę nuo pagrindinio dalyvaujamojo biudžeto. Mokykloms numatyta skirti 25 tūkst. eurų, kurie bus proporcingai paskirstyti dalyvaujamojo biudžeto priemonėje panorusioms savivaldybės pavaldžioms mokykloms.
„Matome, kaip aktyviai mokiniai dalyvauja veiklose, todėl siekiame sudaryti jiems dar daugiau galimybių savarankiškai priimti sprendimus dėl mokyklų erdvių ar iniciatyvų gerinimo. Šis žingsnis suteiks galimybę mokyklų bendruomenėms pačioms nuspręsti, kokie projektai geriausiai atitinka jų poreikius ir užtikrins skaidresnį lėšų panaudojimą. Apskaičiuota, kad kiekvienai iš 34 savivaldybės pavaldumo mokyklų numatyta po 800 eurų. Jei dalyvaujančių mokyklų būtų mažiau (2024 m. dalyvavo 19 mokyklų), atitinkamai padidėtų kiekvienai mokyklai skiriama suma“, – teigė Komisijos narys Ernest Stelmach.
Šiais metais mokyklų dalyvaujamojo biudžeto projektai buvo vykdomi iš bendrų dalyvaujamajam biudžetui skirtų lėšų, tačiau pastebėta, kad šias priemones būtų tikslinga atskirti.