Ką daryti, kai reikia gaivinti žmogų, stabdyti kraujavimą ar įmobilizuoti sužeistą koją? Arba kaip išgyventi gamtoje – įžiebti ugnį, pastatyti pastogę ir rasti kelią su kompasu? Atsakymai į šiuos klausimus gali būti gyvybiškai svarbūs, tačiau juos žino ne visi. Siekiant išmokyti jaunimą šių esminių įgūdžių, liepos mėnesį Trakų rajone, Riterio krante, jau šeštąjį kartą vyko mokymai „Stiprūs įvairovėje“, kuriuos organizavo VšĮ „Jaunimo asmeninio tobulėjimo centras“. Mokymų metu dalyviai iš Vilniaus rajono ne tik įgijo gyvybiškai svarbių įgūdžių, bet ir gilinosi į asmeninio tobulėjimo kelią, o tai tapo iššūkiu tiek kūnui, tiek protui.
VšĮ „Jaunimo asmeninio tobulėjimo centras“ su steigėju Aidu Gedminu priešaky, tai įstaiga, investuojanti į šviesią jaunimo ateitį ir padedanti jauniems asmenims išlikti aktyviais, pilietiškais ir inovatyviais piliečiais.
Pirmoji pagalba: žinios, kurios gali išgelbėti gyvybę
Visą dieną jaunuoliai mokėsi pirmosios pagalbos kartu su Maltos ordino Jaunųjų maltiečių paramedikų komanda. Naudodami specialius manekenus, dalyviai patys išbandė, kaip reikia gaivinti žmogų, mokėsi stabdyti kraujavimą ir įmobilizuoti sužeistas galūnes. Paramedikai pristatė realias situacijas ir mokė, kaip tinkamai reaguoti: nuo nukentėjusio būklės įvertinimo iki efektyvaus bendravimo su skubios pagalbos tarnybomis. Šios pamokos ne tik praplėtė dalyvių žinių bagažą, bet ir padidino jų pasitikėjimą savimi ekstremalių situacijų metu.
Žygis: fizinis ir psichologinis išbandymas
Savaitės eigoje jaunuoliai ruošėsi bene svarbiausiai mokymų veiklai – žygiui, kuris ne tik išbandė jų fizines galimybes, bet ir komandinio darbo įgūdžius. Kiekvienos grupės tikslas buvo įveikti atstumą, kuris siekė nuo 19 iki 30 km – tai tapo tikru iššūkiu. Jaunuoliai patys planavo maršrutus pagal gautas gaires, gaminosi maistą gamtoje. Žygio metu jie orientavosi naudodami kompasą ir žemėlapį, mokėsi išgyvenimo įgūdžių. Tai buvo ne tik kelionė per gamtą, bet ir vidinis išbandymas – dalyviai atrado savo stipriąsias ir silpnąsias puses, o kaip komanda tapo dar stipresni.
Kodėl tai svarbu?
Mokymai „Stiprūs įvairovėje“ ugdo ne tik praktinius įgūdžius, bet ir formuoja stiprias asmenybes. Jaunuoliai mokosi dirbti komandoje, priimti sprendimus stresinėse situacijose ir būti atsakingais piliečiais. „Kiekvienas dalyvis iš čia išsiveža ne tik pirmosios pagalbos ar išgyvenimo įgūdžių, bet ir supratimą apie komandinio darbo svarbą, lyderystę bei asmeninį tobulėjimą,“ – teigia mokymų vadovas Paulius Pakutinskas.
Asmeninis tobulėjimas: nuo nepažįstamų iki komandos
Mokymų pradžioje susirinko jaunuoliai iš įvairių Lietuvos miestų, skirtingų tautybių ir pažiūrų. Per savaitę jie iš nepažįstamų tapo komanda. Kiekviena veikla buvo orientuota į bendradarbiavimą, asmeninį augimą ir vieningumo jausmo stiprinimą. Gintarė Kvaselytė iš Dainavos (Vilniaus rajonas) prisimena, kad atvykdama į mokymus jaudinosi, tačiau greitai suprato, jog visi yra labai draugiški. „Laisvu laiku žaidėme tinklinį, krepšinį, dalyvavome vandens mūšiuose. Visi bendravome kaip viena komanda, todėl užduotis įveikdavome daug lengviau. Atmosfera buvo šilta ir draugiška, o mokymų metu jaučiausi saugiai – tarsi tapome viena didele šeima,“ – dalijasi įspūdžiais Gintarė.
Šaltibarščiai: įvairovių dermė sėkmei
Nors mokymai buvo rimti ir intensyvūs, tačiau dalyviai išsivežė ir daug linksmų akimirkų bei unikalių įžvalgų apie vienybę. Mokymų vadovas Paulius Pakutinskas originaliai apibūdina šiuos mokymus: „Jeigu reikėtų apibūdinti „Stiprūs įvairovėje“ vienu žodžiu, rinkčiausi „šaltibarščiai“. Kiekvienas turi savo receptą, tačiau esmė visada išlieka ta pati – visi ingredientai sukuria harmoningą rezultatą. Taip ir čia – visi mes esame skirtingi, tačiau kiekvienas dalyvis prisideda savo unikaliu indėliu į bendrą sėkmę. Mokymų metu jaunuoliai suprato, kad mus vienija ne tik bendri tikslai, bet ir paprasti kasdieniai dalykai, tokie kaip maistas. „Kaip šaltibarščiai geriausi po to, kai pastovi šaldytuve, taip ir šių mokymų rezultatai atsiskleidžia po kelių dienų. Matome, kaip jaunuoliai auga, keičiasi jų požiūris, didėja atsakomybė, atsiranda nauji įgūdžiai. Galiausiai visi dalinamės savo „receptais“ su kitais,“ – šypsodamasis teigia Paulius.
Mokymai, keičiantys gyvenimus
„Stiprūs įvairovėje“ mokymai yra daugiau nei tik praktinių įgūdžių įgijimas. Tai – kelionė į save, savo asmenybės pažinimas, nauji draugai ir iššūkiai, kurie ne tik išmoko, bet ir augina kaip asmenybes. Šiuos mokymus organizuoja Britų taryba Lietuvoje, Jaunimo reikalų agentūra, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie KAM, Švietimo mainų paramos fondas bei Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Vilniaus rajono savivaldybė dėkoja VšĮ „Jaunimo asmeninio tobulėjimo centrui“ už darbą su jaunimu ir sėkmingą iki šiol vykdomą bendradarbiavimą šviečiant Vilniaus rajono jaunimą.
Parengta pagal VšĮ „Jaunimo asmeninio tobulėjimo centro“ informaciją
Nuotr. VšĮ „Jaunimo asmeninio tobulėjimo centras“