Šeštadienį, birželio 20 d., Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre Vilniuje vyko jubiliejinis koncertas, skirtas Gabrielio Jano Mincevičiaus vardo reprezentacinio lenkų dainų ir šokių ansamblio „Wileńszczyzna“ 45 metų veiklos sukakčiai paminėti.
Vilniaus rajono savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus vardu ansamblio bendruomenę pasveikino Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai einanti skyriaus vedėjo pareigas, Gražina Sluško. Šventės metu ji įteikė padėkas ilgametėms kolektyvo narėms ir vadovėms.
„45 metų jubiliejų minintis kolektyvas yra kur kas daugiau nei meninis sambūris. Tai gyva Vilniaus krašto istorijos, tradicijų ir kultūrinės tapatybės dalis. Mero Roberto Duchnevičiaus vardu nuoširdžiai dėkoju ilgametėms kolektyvo narėms ir vadovėms už ilgametį darbą, atsidavimą menui ir reikšmingą indėlį puoselėjant bei perduodant Vilniaus krašto lenkų kultūros paveldą ateities kartoms“, – kalbėjo Gražina Sluško.
Prie Nemenčinės kultūros centro veikiantis ansamblis „Wileńszczyzna“ buvo įkurtas 1980 metais Gabrieliaus Jano Mincevičiaus iniciatyva, o pirmą kartą scenoje pasirodė 1981-ųjų gegužę. Per daugiau nei keturis veiklos dešimtmečius kolektyvas tapo vienu ryškiausių lenkų kultūros ambasadorių Lietuvoje.
Ansamblio meninė programa remiasi autentišku Vilnijos lenkų folkloru, surinktu ekspedicijų metu. Tradicine muzika ir šokiais grįsti kūriniai pristatyti daugiau nei penkiuose šimtuose koncertų keturiuose žemynuose. Kolektyvo repertuare svarbią vietą užima teminės programos, atspindinčios Vilniaus krašto papročius ir tradicijas, tarp jų – „Wesele Wileńskie“, „Noc świętojańska na Wileńszczyznie“, „Kiermasz wileński“ ir „Wieczorynka w Skrobuciszkėse“. Ansamblis taip pat atlieka patriotinę ir sakralinę muziką.
Šiandien ansamblį sudaro mokiniai, studentai ir dirbantis jaunimas iš Vilniaus bei aplinkinių vietovių. Per savo gyvavimo metus „Wileńszczyzna“ koncertavo daugelyje Europos šalių, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje bei ne kartą pasirodė Lenkijoje. Vienu iš reikšmingiausių kolektyvo istorijos momentų laikomas pasirodymas Vatikane, kur buvo atlikta specialiai popiežiui Jonui Pauliui II sukurta giesmė.
Ansamblis taip pat tęsia Tarptautinio lenkų kultūros festivalio „Kwiaty Polskie“ idėjas. Būtent iš šios iniciatyvos išaugo daugiau kaip tris dešimtmečius gyvuojantis Lenkų kultūros festivalis „Festywal Kresowy“ Mrongove.
Nuo 2016 metų ansamblio meninei veiklai vadovauja dr. Natalija Sosnovskaitė. Šokių grupės vadovė – Leonarda Kliukovska, jai talkina Natalija Kovalova.
Svarbūs įvertinimai liudija kolektyvo meninę brandą ir reikšmę kultūriniam gyvenimui. 2021 metais ansambliui suteiktas jo įkūrėjo Gabrieliaus Jano Mincevičiaus vardas, o 2024 metais UNESCO globojamoje Lietuvos dainų šventėje kolektyvas pelnė III meninę kategoriją.
Jubiliejinis koncertas tapo ne tik muzikos ir šokio švente, bet ir prasminga proga pagerbti ansamblio kūrėjus, vadovus bei narius, kurie jau 45 metus saugo, puoselėja ir pasauliui pristato unikalų Vilniaus krašto lenkų kultūros paveldą.
Nuotr. Nemenčinės kultūros centras