*alt_site_homepage_image*

Paroda „Žvaigždžių sodai”

decoration

Šiaudiniai sodai – tai iš sausų rugių, kviečių šiaudų ar kito augalinio pluošto pagaminti geometrinių formų liaudies meno kūriniai, pakabinami ant lubų. Kadaise jie turėjo ne tik estetinę, bet ir sakralinę funkciją. Jie simbolizavo visatą, klestėjimą ir saugojo nuo blogio. Sodų pynimas – lietuvių liaudies meno rūšis. Šiaudinių dekoracijų pynimo tradicija žinoma ne tik Lietuvoje ir Lenkijoje, bet ir kitose Baltijos ir Skandinavijos šalyse bei Baltarusijoje.              

Sausio 20-vasario 23 dienomis Rudaminos kultūros centre visi norintys galėjo apžiūrėti šiaudinius sodus kuriančių amatininkų Rasos Dubakienės ir Jono Aleknavičiaus darbų parodą „Žvaigždžių sodai“. Šioje parodoje buvo galima pasigrožėti itin įmantriomis šiaudinėmis konstrukcijomis, kurios pelnytai vadinasi meno šedevrais.              

Pirmą kartą šiaudinius sodus Rasa Dubakienė pamatė vaikystėje vestuvių vaidinime Kupiškyje, kuriame dalyvavo jos močiutė. Tada ji nesuprato jų šventumo prasmės. Studijuodama floristiką ji sužinojo apie šiaudinių sodų kūrimo istoriją ir principus Lietuvoje. Nuo to laiko ji atrado Etninės kultūros centrą ir dalyvavo tarptautinėje sodų pynimo stovykloje „Sodo rėda“. Nuo tada ji gyvena pindama sodus iš šiaudų. Siekdama autentiškumo, ji rugius augina tikrame sode, pati pjauna, džiovina, susmulkina šiaudus. Jos šiaudiniai gaminiai yra sertifikuoti tautinio paveldo produktai.              

Sodų pynimas ir eglutės žaisliukų gamyba iš šiaudų – sena Jono Aleknavičiaus šeimos tradicija. Tuo užsiėmė visi jo šeimos nariai. Amatininko mama šio meno išmoko iš savo močiutės ir mamos, Jonas savo ruožtu šio meno mokėsi iš mamos. Namuose eglutė buvo visada puošiama šiaudiniais žaisliukais. Nuo vaikystės menininkas mokėjo ruošti žaliavą: pjauti, kulti, rūšiuoti, valyti, pjauti šiaudus. Gaminti šiaudinius žaislus ir puošti eglutę jam visada buvo didelis malonumas. Vėliau nuo smulkesnių žaisliukų eglutei gaminimo Jonas perėjo prie didesnių darbų – sodų pynimo. Nuo 2014 metų jis aktyviai padėdavo mamai ruošti šiaudus sodams. Taip jis įsitraukė į šį amatą.              

Vasario 23 dieną įvyko šiaudinių sodų parodos uždarymas. Renginio metu buvo surengtas amatų demonstravimas.                     

Tą dieną Rudaminos kultūros centras surengė menines dirbtuves, kuriose galėjo dalyvauti suaugusieji ir vaikai. Užsiėmimus vedė parodos kuratorė, tautodailininkė Jurgita Kaščiukaitė-Kutkienė ir amatinininkė Rasa Dubakienė. Šių dirbtuvių metu visi norintys sužinojo apie sodus ir skirtingas jų rūšis. Akylai stebint liaudies amatininkams, dalyviai galėjo pabandyti savo rankomis pasigaminti šiaudinį sodą. Visi suprato, kad šiaudinių sodų kūrimas reikalauja tikslumo ir kantrybės.

 

Info., nuotr. Rudaminos kultūros centras


Įvertinkite naujieną