Reaguodama į balandžio 27 d. Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje įvykusį gaisrą ir iššūkius dėl atliekų tvarkymo proceso organizavimo, vakar Vilniaus rajono savivaldybė paskelbė ekstremalią situaciją. Vilniaus rajono komunalinės įmonės yra pasirengusios vykdyti atliekų surinkimo ir išvežimo darbus, tačiau savivaldybė iki šiol nėra gavusi nurodymo dėl tolimesnio šių atliekų tvarkymo ir jų priėmimo vietų.
Antradienio popietę įvykusio Nacionalinio krizių valdymo centro ir Vilniaus regiono savivaldybių atstovų susitikimo metu pasimatė, kad trūksta koordinuotų veiksmų, kurie leistų efektyviai spręsti susidariusią situaciją. Iki šiol dėmesys ir sprendimai buvo koncentruoti tik į Vilniaus miestą, o kitos regiono savivaldybės liko nuošalyje, nors sprendimai turėjo būti ieškomi ir priimami atsižvelgiant į visų savivaldybių poreikius.
Pasak Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Vansavičiaus, šiuo metu laukiama sprendimo iš Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC), kur reikėtų vežti Vilniaus rajone susikaupusias mišrias atliekas laikinam saugojimui ar tvarkymui.
„Vakar, paskelbus ekstremalią situaciją dėl sutrikusios mišrių komunalinių atliekų tvarkymo grandinės po įvykusio gaisro Vilniaus atliekų tvarkymo gamykloje, buvo iš karto kreiptasi į VAATC vadovybę, kad būtų skubiai priimtas sprendimas dėl mišrių komunalinių atliekų laikinojo saugojimo ar tvarkymo. Turime užtikrinti atliekų tvarkymo nepertraukiamumą bei išvengti atliekų kaupimosi Vilniaus rajono daugiabučių namų kiemuose ir kitose viešose erdvėse. Mūsų komunalinės įmonės yra pasiruošusios išvežti atliekas, tačiau iš VAATC laukiame nurodymo, kur turėtume vežti mišrias atliekas. Deja, kol neturime šio nurodymo, neturime galimybės išvežti mišrių atliekų iš rajono“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius ir Vilniaus rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų centro vadovas Vytautas Vansavičius.
Dėl Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos uždarymo ir vis dar nepriimto VAATC sprendimo dėl laikinų logistinių pokyčių atliekų tvarkymo procese visų Vilniaus regiono savivaldybių, Vilniaus rajone galimi laikini paslaugos teikimo sutrikimai.
Susiklosčiusi situacija reikalauja ypač atsakingo gyventojų požiūrio. Kiekvienas gyventojas gali prisidėti prie šios situacijos suvaldymo kruopščiai rūšiuodamas atliekas ir taip mažindamas mišrių atliekų kiekį, kurių šiuo metu nėra galimybės nei tinkamai apdoroti, nei pašalinti.
Raginame visus rūšiuoti atidžiai ir atsakingai – išrūšiuotos atliekos vis dar surenkamos ir perdirbamos, todėl kiekvienas sąmoningas veiksmas šiuo metu yra itin svarbus.