*alt_site_homepage_image*

Žinojimas saugo

decoration

decoration Kodėl tai svarbu Vilniaus rajono gyventojams?

Apie svarbą

Vilniaus rajono savivaldybės teritorija rytuose ribojasi su Baltarusija. Atstumas nuo Baltarusijos Astravo atominės elektrinės iki Vilniaus rajono – mažiau negu 30 km. Todėl branduolinės ar radiologinės avarijos atveju Vilniaus rajono savivaldybės gyventojai, gyvenantys arti Baltarusijos sienos – pirmieji patektų į pavojingą zoną.

 

Vilniaus rajono savivaldybės teritorija patenka į dvi apsaugos zonas       


 
Į skubių apsaugomųjų veiksmų zoną 
patenka 30 km spinduliu nuo Baltarusijos atominės elektrinės esančios Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijos. 

Šiose seniūnijose privalomas skubus reagavimas ir priemonių aktyvavimas. Įvykus avarijai ir esant aplinkos užterštumui radioaktyviomis medžiagomis pavojui bus skelbiamas Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijų gyventojų evakavimas.

 Į išplėstinio planavimo zoną (iki 100 km) patenka visos likusios Vilniaus rajono seniūnijos.

Į šią zoną taip pat patenka Vilniaus miesto, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir Visagino teritorijos. Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, 2020 metais Vilniaus rajonui nepalankus rytų, pietryčių ir šiaurės rytų vėjas buvo stebimas beveik 103 dienas ir jo vidutinis greitis buvo 2-3m/s. Tai reikštų, kad radioaktyvusis debesis iš Baltarusijos Vilniaus rajoną pasiektų maždaug per porą valandų.

 Radiacinio fono duomenis galima stebėti Radiacinės saugos centro interneto svetainėje.

 Paspaudę ant spalvoto šešiakampio (stoties), matysite gama dozės galios lygį

✅ <300 nSv/h - normalus

 >300 nSv/h - viršijamas

 

Kilus klausimų dėl radiacinio fono Lietuvoje, kreiptis telefonu +370 5 236 1936 arba el. paštu: rsc@rsc.lt

Pasirengimas galimai avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje. Kas nuveikta Vilniaus rajono savivaldybėje?

 Išdalintos kalio jodido tabletės

Siekiant apsaugoti gyventojus nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės ar radiologinės avarijos atveju, Vilniaus rajono gyventojams buvo išdalintos kalio jodido tabletės.

Kartu taip pat buvo dalijami informaciniai lapai 4 kalbomis su nurodymais kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju bei rekomendacijos (lietuvių, lenkų ir rusų k.), kaip elgtis, jei įvyktų branduolinis ar radiologinis incidentas.

Primename, kad asmenys, deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniaus rajone, iki šiol negavę ar neatsiėmę jiems skirtus kalio jodido preparatus, gali juos atsiimti seniūnijoje pagal gyvenamąją vietą.

Vilniaus rajono seniūnijų kontaktus galite rasti Savivaldybės internetinėje svetainėje www.vrsa.lt, rubrikoje „Seniūnijos“.

 SVARBU. Šias tabletes galima vartoti tik LR sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus.

 Stabiliojo jodo preparatai skiriami kelios valandos prieš avariją (ne anksčiau kaip prieš 24 val.), jeigu prognozuojama, kad jos išvengti nepavyks, arba skubiai po jos (ne vėliau kaip per 8 val.).

 Branduolinės avarijos atveju apsisaugoti nuo žalingo radiacijos poveikio galėtų padėti tik stabilusis jodas – kalio jodido tabletės. Spiritinis jodo tirpalas ar savo sudėtyje jodo turintys maisto papildai neapsaugos skydliaukės nuo vėžio išsivystymo rizikos.

 Civilinės saugos pratybos imituojančios nelaimę Astravo atominėje elektrinėje

2020 m. spalio 1 d. Vilniaus rajone vyko civilinės saugos pratybos, kurių metu buvo imituojamas branduolinis ar radiologinis incidentas Baltarusijos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje, ypatingą dėmesį skiriant arčiausiai Baltarusijos sienos ir didžiausio galimo pavojaus zonoje esančioms Buivydžių, Lavoriškių ir Mickūnų seniūnijų teritorijoms. Buvo imituojamas ir gyventojų evakavimas.

Kitos pratybos, skirtos pasiruošti galimai Astravo atominės elektrinės nelaimei vyks kai tik leis epidemiologinė padėtis, t. y. pasibaigus karantinui.

 Komunikacija internetinėje svetainėje ir socialiniuose tinkluose

Siekiant informuoti gyventojus, kaip pasiruošti ir kaip elgtis galimos branduolinės ar radiologinės avarijos atveju, Vilniaus rajono savivaldybė interneto svetainėje ir socialinio tinklo Facebook paskyroje dalinasi svarbia tekstine ir vaizdine informacija. Kviečiame sekti!

Vilniaus rajono savivaldybės Facebook paskyra: @VilniausRajonoSavivaldybe

Vidaus reikalų ministerijos Facebook paskyra: @LRVRM

#ŽinojimasSaugo #VRM #CivilinėSauga #PAGD

Įsidėmėkite – ŽINOJIMAS SAUGO! Kuo geriau būsite informuoti, tuo tiksliau žinosite, kaip elgtis įvykus ekstremaliai situacijai, ir paprasčiau reaguosite į galimą pavojų.

 Bendradarbiavimas su atsakingomis institucijomis

Siekiant tinkamai pasirengti galimai avarijai, Vilniaus rajono savivaldybė nuolat bendradarbiauja su Vidaus reikalų ir Užsienio reikalų ministerijomis, kitomis atsakingomis institucijomis.

Bendradarbiaujant yra organizuojami susitikimai su minėtų įstaigų atstovais, kuriuose aptariamos galimos grėsmes ir kaip veikti atsitikus pavojui. Svarbiausias dėmesys yra skiriamas gyventojų saugumui užtikrinti: kaip pasiekti gyventojus, kad jie laiku reaguotų ir būtų pasiruošę.

Siekiant gilinti Vilniaus rajono savivaldybės administracijos pasirengimą galimoms grėsmėms, taip pat vyksta Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdžiai, kuriuose Vilniaus rajono savivaldybės ir kitų atsakingų institucijų atstovai aptaria svarbius veiksmus ir sprendimus radiacinio pavojaus atveju. Posėdžiuose organizuojamos ir stalo pratybos, t. y. imituojami įvairūs avarijos scenarijai, ieškomi sprendimai ir tikrinamas įstaigų pasirengimas.

Suprasdami bendradarbiavimo būtinumą, stipriname tiek Savivaldybės administracijos, tiek mūsų gyventojų pasirengimą galimai avarijai. Tačiau svarbu, kad kiekvienas būtų pasirengęs galimoms grėsmėms ir suprastų, kad jis pats taip pat yra atsakingas už savo ir savo aplinkos pasirengimą.

decoration Kaip pasiruošti atominės elektrinės avarijai?

Kaip būtume perspėti apie pavojų, įvykus avarijai Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje?

  Pirmiausia išgirstume  kaukiančias sirenas ir gautume trumpąjį perspėjimo pranešimą į savo mobilųjį telefoną. 

 SVARBU. Gavus šį perspėjimo signalą, būtina sekti oficialią informaciją per Lietuvos radiją ir televiziją ir laukti tarnybų ‍nurodymų, kaip elgtis.

Kaip elgtis išgirdus civilinės saugos signalą – sirenas?

Apie gresiančią ar susidariusią ekstremaliąją situaciją gyventojai perspėjami civilinės saugos signalais: įspėjamuoju garsiniu signalu „Dėmesio visiems“ ir įspėjamaisiais, balsu skelbiamais signalais: „Cheminis pavojus“„Radiacinis pavojus“ ir kt.

 SVARBU. Išgirdę šį signalą:

 nedelsiant įsijunkite radiją ar televizorių

 išklausykite pranešimą, griežtai vykdykite rekomendacijas

Vilniaus rajone išsidėsčiusių sirenų interaktyvus žemėlapis

 Norint pamatyti sirenos tikslų adresą, reikia pelyte dukart paspausti ant vietą žyminčio paveiksliuko.

Kaip atskirti tikras naujienas nuo dezinformacijos?

 Jeigu įvyktų branduolinė avarija, gali pasklisti daug netikrų naujienų. Nepasikliaukite aklai socialiniuose tinkluose, kaimynų, giminaičių ar kitų šaltinių skleidžiama informacija. 

 SVARBU. Sekite tik oficialius informacijos šaltinius:

  • LRT radiją ir televiziją bei kitus viešosios informacijos rengėjus
  • Oficialius valstybės institucijų pranešimus
  • Pareigūnų, seniūnijos atstovų nurodymus
 
Kaip apsisaugoti nuo radioaktyviojo užterštumo galimos nelaimės atveju Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje?

 Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, jeigu perspėjimą apie radiacinį pavojų išgirdote būdami lauke, turite kuo greičiau eiti į artimiausią sandarų pastatą, kurio langai ir sienos nepažeisti.

 SVARBU. Nepaisant to, kur esate, saugiausi trys pagrindiniai veiksmai yra šie:

 Eiti į vidų    Likti viduje    Sekti informaciją

 Nedelsdami uždarykite visus langus, orlaides, duris, dūmtraukius, ventiliacijos kanalus. Išjunkite vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo ir šildymo sistemas, kurios naudoja išorės orą. Uždarykite židinio sklendes.

 Eikite į pastato centrą arba į rūsį. Radioaktyviosios medžiagos nusėda pastatų išorėje, todėl saugiausia likti kuo giliau pastato viduje ir kuo toliau nuo pastato išorinių sienų ir stogo.

 Naminius gyvūnus parsiveskite namo, galvijus suvarykite į tvartą ir jį uždarykite. Parūpinkite jiems vandens ir pašaro kelioms dienoms.

 Likite patalpoje, kol bus pasklebta kita informacija. Sekite pranešimus per radiją ir televiziją.

Kaip teisingai vartoti kalio jodido tabletes?

 Branduolinės ar radiologinės avarijos atveju Astravo atominėje elektrinėje, aplinkoje gali pasklisti radioaktyvusis jodas, kuris kaupiasi skydliaukėje. Apsaugoti ją galima laiku ir tinkamai vartojant stabiliojo jodo preparatus. Kalio jodido tabletėse yra stabiliojo jodo, kuris prisotina skydliaukę ir neleidžia patekti į ją radioaktyviajam jodui. Tai sumažina skydliaukės ligų riziką.

 SVARBU. Šias tabletes galima vartoti tik LR sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus.

 Stabiliojo jodo preparatai skiriami kelios valandos prieš avariją (ne anksčiau kaip prieš 24 val.), jeigu prognozuojama, kad jos išvengti nepavyks, arba skubiai po jos (ne vėliau kaip per 8 val.).

 Branduolinės avarijos atveju apsisaugoti nuo žalingo radiacijos poveikio galėtų padėti tik stabilusis jodas – kalio jodido tabletės. Spiritinis jodo tirpalas ar savo sudėtyje jodo turintys maisto papildai neapsaugos skydliaukės nuo vėžio išsivystymo rizikos.

 Primename, kad asmenys, deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniaus rajone, kalio jodido skirtus preparatus vis dar gali atsiimti seniūnijoje pagal gyvenamąją vietą. Vilniaus rajono seniūnijų kontaktus galite rasti Savivaldybės internetinėje svetainėje www.vrsa.lt, rubrikoje „Seniūnijos“.

Kaip aktyvinti perspėjimo funkciją telefonuose, kad gautumėte perspėjimo pranešimus?

 Apie gresiančią ar susidariusią ekstremaliąją situaciją gyventojai gali būti perspėjami ir informuojami ne tik sirenomis, bet ir panaudojant šiuolaikinę korinio transliavimo technologiją, siunčiant trumpuosius pranešimus į gyventojų  mobiliuosius telefonus. 

 SVARBU. Įsitikinkite, ar jūsų telefone įjungta perspėjimo pranešimų priėmimo funkcija. 
Kaip įsijungti šią funkciją rasite: www.lt72.lt/?page_id=1969

 

   MAISTO ATSARGOS  

 Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai, maisto ir vandens atsargos gali būti ribotos ir jų tiekimas gali būti sutrikęs, todėl reikia turėti pasiruošus maisto atsargų bent 72 valandoms, kol bus pradėta teikti pagalba.

 SVARBU. Pasirūpinkite vandens atsargomis (vienam asmeniui 72 valandoms – 12 litrų vandens). Išpilstykite vandenį į mažos talpos buteliukus – taip vanduo ilgiau išliks švarus.

   IŠVYKIMO KREPŠYS  

 Iš anksto paruoškite svarbiausius dokumentus, jų kopijas, vaistus ir kitus daiktus, kurių prireiks, jei tektų evakuotis ir sukraukite į  išvykimo krepšį.

 SVARBU. Evakuodamiesi NEPAMIRŠKITE pasiimti išvykimo krepšį! Nelaimės atveju neskambinkite artimiesiems – siųskite SMS. Išjunkite namuose dujas, elektrą ir užsukite vandens sklendes. Pasiimkite su savimi naminius gyvūnus!

   ŠEIMOS PLANAS  

 Kad jaustumėtės užtikrinti ir pasiruošę, iš anksto su šeimos nariais aptarkite, kaip reikėtų elgtis galimos branduolinės avarijos atveju. Rekomenduojame kiekvienai šeimai sudaryti planą.

 Pagalvokite ir su šeima sutarkite:

❓ Kur būtų galima slėptis pavojaus atveju?

❓ Kaip nuspręsite evakuotis, jeigu likti vietoje negalima?

❓ Ką darysite, jei suges ar sulūš jūsų automobilis?

❓ Kokie yra kiti evakavimosi keliai, jei pasirinktasis užblokuotas?

❓ Kokius daiktus pasiimsite, jeigu reikės slėptis slėptuvėje?

❓ Kokius daiktus pasiimsite, jei teks evakuotis?

❓ Kokioje vietoje susitiksite su šeimos nariais įvykus nelaimei?

❓ Į ką galite kreiptis nelaimės atveju?

 Įsidėmėkite – ŽINOJIMAS SAUGO. Kuo geriau būsite iš anksto informuoti, tuo tiksliau žinosite, kaip elgtis įvykus ekstremaliai situacijai ir paprasčiau reaguosite į galimą pavojų.

 Raginame jau dabar pasidomėti, kaip apsaugoti save ir savo artimuosius, todėl neatidėliokite ir apsilankykite ekstremalioms situacijoms pasirengti skirtoje svetainėje www.lt72.lt.


 Kolektyvinės apsaugos statinio vidaus tvarkos taisyklės 

 Kolektyvinės apsaugos statinių sąrašas

 Vilniaus rajono savivaldybės Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijų, patenkančių į Baltarusijos Respublikos atominės elektrinės skubių apsaugomųjų veiksmų zoną, detalus gyventojų evakavimo planas

decoration Kaip elgtis, jei įvyktų avarija atominėje elektrinėje?

Kaip apsisaugoti nuo radioaktyviojo užterštumo galimos nelaimės atveju Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje?

 Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, jeigu perspėjimą apie radiacinį pavojų išgirdote būdami lauke, turite kuo greičiau eiti į artimiausią sandarų pastatą, kurio langai ir sienos nepažeisti.

 SVARBU. Nepaisant to, kur esate, saugiausi trys pagrindiniai veiksmai yra šie:

 Eiti į vidų    Likti viduje    Sekti informaciją

 Nedelsdami uždarykite visus langus, orlaides, duris, dūmtraukius, ventiliacijos kanalus. Išjunkite vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo ir šildymo sistemas, kurios naudoja išorės orą. Uždarykite židinio sklendes.

 Eikite į pastato centrą arba į rūsį. Radioaktyviosios medžiagos nusėda pastatų išorėje, todėl saugiausia likti kuo giliau pastato viduje ir kuo toliau nuo pastato išorinių sienų ir stogo.

 Naminius gyvūnus parsiveskite namo, galvijus suvarykite į tvartą ir jį uždarykite. Parūpinkite jiems vandens ir pašaro kelioms dienoms.

 Likite patalpoje, kol bus paskelbta kita informacija. Sekite pranešimus per radiją ir televiziją.

Gyventojų evakavimas. Ką svarbu žinoti?

 Įvykus avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje ir esant aplinkos užterštumui radioaktyviomis medžiagomis pavojui gali būti skelbiamas Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijų gyventojų evakavimas.

 Svarbu neišsigąsti ir išlikti ramiems bei sekti oficialią informaciją per Lietuvos radiją ir televiziją ir laukti tarnybų ‍nurodymų, kaip elgtis. LR Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus, išgerti kalio jodido preparato rekomenduojamą dozę. 

 Buivydžių ir Lavoriškių seniūnijų gyventojų evakavimas bus vykdomas per Mickūnų tarpinį evakavimo punktą

 Kalvelių seniūnijos gyventojų evakavimas bus vykdomas per Šatrininkų tarpinį evakavimo punktą

 EVAKUOJAMI GYVENTOJAI BUS VEŽAMI Į KALVARIJŲ SAVIVALDYBĘ

Paskelbtas gyventojų evakavimas. Ką turiu daryti?

 Gyventojai, kurie evakuojasi nuosavomis transporto priemonėmis privalo sekti informaciją apie evakavimą per visuomenės informavimo priemones. Dėl apšvitos kontrolės važiuoti tik per tarpinius Mickūnų ir Šatrininkų surinkimo punktus.

 Mickūnų surinkimo punktas: Mickūnų bendruomenės namai, adresas: Mokyklos g. 6B, Mickūnų mst., Mickūnų sen., Vilniaus r.

 Šatrininkų surinkimo punktas: Mokyklos g. 5, Dobromislės k., Šatrininkų sen., Vilniaus r.

 Šeima turėtų vykti vienu automobiliu, sudarant mažesnę tikimybę pasimesti bei tuo pačiu nesudarant spūsčių keliuose.

 Nuosavo transporto neturintys gyventojai pagal nurodytą laiko tarpą privalo atvykti į gyventojų surinkimo punktus.

Jei gyventojai neturi galimybės atvykti į surinkimo punktą, turi kreiptis į seniūniją. Gyventojų surinkimo punkto viršininkas taip pat organizuos pergabenimą neįgaliųjų ir senyvo amžiaus žmonių iš jų gyvenamųjų vietų į surinkimo punktą.

 Evakuojantis, mažoje kuprinėje su savimi pasiimkite būtiniausius daiktus apsaugant juos nuo drėgmės: pasą, asmens tapatybės kortelę, nuosavybės dokumentus, grynuosius pinigus, negendančių produktų 3 dienoms, geriamojo vandens supilstyto į mažus buteliukus, vaistų, drabužių, higienos reikmenų, nešiojamąjį radijo imtuvą ir žibintuvėlį, atsarginių elementų, degtukų, mobilųjį telefoną ir jo įkroviklį, artimųjų nuotraukas. (Išvykimo krepšys  – www.lt72.lt).

 Su šeimos nariais sutarkite, kas bus kontaktiniu asmeniu, kuriam paskambinę praneštumėte savo buvimo vietą, jeigu įvykus nelaimei negalėtumėte pranešti artimiesiems. Svarbu, kad kiekvienas šeimos narys žinotų to asmens vardą, pavardę, adresą, telefono numerį (Šeimos planas  – www.lt72.lt).

 Visi gyventojai turi sekti skelbiamą informaciją per nacionalinį radiją ir televiziją, interneto svetainę www.lt72.lt, nes keičiantis situacijai gali būti rekomenduojama imtis kitų veiksmų ir priemonių pavojui sumažinti.

Atvykimas į surinkimo punktus. Kas vyks toliau?

 Tarpiniuose gyventojų evakavimo punktuose evakuojami gyventojai po dezaktyvavimo  registruojami ir persodinami į gyventojus priimančios Kalvarijos savivaldybės transporto priemones, sudaromos kolonos pagal sąrašus ir nuvežami į evakuotus gyventojus priimančios Kalvarijos savivaldybės gyventojų priėmimo punktus. 

Jei reikia laukti evakavimo transporto  gyventojai laikinai patalpinami į kolektyvinės apsaugos statinius iki tolimesnio evakavimo.

 Kalvarijos savivaldybės priėmimo punktuose evakuoti gyventojai užregistruojami ir paskirstomi į laikinojo apgyvendinimo vietas.   

Vilniaus rajone išsidėsčiusių slėptuvių interaktyvus žemėlapis

 Norint pamatyti slėptuvės tikslų adresą, reikia pelyte dukart paspausti ant vietą žyminčio paveiksliuko.

 Kolektyvinės apsaugos statinio vidaus tvarkos taisyklės 

 Kolektyvinės apsaugos statinių sąrašas

 Vilniaus rajono savivaldybės Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijų, patenkančių į Baltarusijos Respublikos atominės elektrinės skubių apsaugomųjų veiksmų zoną, detalus gyventojų evakavimo planas

 
Greitosios medicinos pagalbos įstaigų veiklos organizavimas teikiant būtinąją medicinos pagalbą branduolinės ar radiologinės avarijos atveju