Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Eitminiškių struktūrinis padalinys įgyvendina projektą „Kiekvienas turi pažinti savo didvyrius – Armija Krajova Vilniaus krašte”. 2024 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais vyksta renginių ciklas, skirtas jaunimui iš Eitminiškių ir aplinkinių kaimų, taip pat visiems, besidomintiems Lenkijos istorija.
Paskaita su istoriku dr. Tomašu Božerockiu
Įgyvendinant projektą, gruodžio 3 d. įvyko išskirtinis susitikimas su istoriku dr. Tomašu Božerockiu, kuris vedė paskaitą „Armija Krajova Vilniaus krašte“.
Susitikimo metu istorikas išsamiai papasakojo, kas buvo Armija Krajova, kokie buvo jos pagrindiniai tikslai ir veiklos formos. Jis pristatė pirmojo Armijos Krajovos vado asmenybę, organizacijos struktūrą ir paaiškino, kas į ją įsitraukė. Paskaitoje taip pat buvo akcentuojama Armijos Krajovos veikla Vilniaus krašte – svarbiausios vietos, susijusios su jos veikla, ir įdomūs bei mažai žinomi faktai apie šį laikotarpį.
Susitikime dalyvavo Eitminiškių ir aplinkinių kaimų jaunimas bei vietos gyventojai, besidomintys Lenkijos istorija. Tai buvo išskirtinė proga praplėsti istorines žinias ir geriau suprasti Armijos Krajovos vaidmenį Vilniaus krašto ir visos Lenkijos istorijoje.
Renginio pabaigoje visų dalyvių laukė vaišės – puiki galimybė pasidalinti įspūdžiais, padiskutuoti ir aptarti paskaitoje nagrinėtas temas.
Ekskursija į atminimo vietas
Ketvirtadienį, gruodžio 5 d., projekto dalyvių grupė vyko į ekskursiją po Armijos Krajovos karių atminimo vietas.
Dalyviai aplankė žuvusių karių kapus Barunėlių, Sužionių, Nemenčinės bei Rasų kapinėse. Ekskursijos metu buvo padėti vainikai ir uždegtos žvakės, pagerbiant pogrindžio kovotojus, kurie paaukojo savo gyvybę ir sveikatą kovodami už tėvynę. Atlikdami šiuos pagerbimo ženklus, jie išreiškė pagarbą ir dėkingumą tiems, kurie aukojosi kovodami už tėvynės laisvę. Kovotojų atmintis išlieka gyva visų širdyse, o rūpestis jų poilsio vietomis yra gyventojų pareiga, atsakomybė ir garbė.
Iniciatyvos tikslas – ne tik pagerbti tuos, kurie kovojo už laisvę, bet ir skleisti žinias apie jų didvyriškus veiksmus, kurie buvo lemiami formuojant mūsų istoriją.
Projektą finansavo Lenkijos kalbos plėtros institutas Švietimo ministro lėšomis.
Tekstas ir nuotraukos: VRSCB Eitminiškių struktūrinis padalinys